Blog

Co łączy techniki collage i decoupage?
Decoupage (dekupaż) i collage (kolaż) może uprawiać dosłownie każdy. Wystarczą minimalne umiejętności manualne, aby stworzyć estetyczną i poprawną warsztatowo pracę. Na pierwszy rzut oka obie techniki wydają się bardzo podobne: narzędzia do decoupage’u i collage’u są niemal identyczne, a istotą obu technik jest przyklejanie na ozdabianych powierzchniach zadrukowanego papieru. Dowiedz się, w czym jeszcze kolaż i dekupaż są do siebie podobne, a czym zdecydowanie się różnią.
Czytaj więcej
Czy rama i antyrama mogą być stosowane zamiennie?
Często ramy do obrazów i antyramy są traktowane jako alternatywne formy oprawy dla rysunków, grafik, prac malarskich i innych dzieł plastycznych. W praktyce sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Nie każdy typ obrazu stworzonego na płaskiej powierzchni można oprawić w antyramę. Z drugiej strony wielu dziełom graficznym klasyczna rama nie zapewnia pełnej ochrony przed zniszczeniem.
Czytaj więcej
Kiedy potrzebna jest samoregenerująca się mata do cięcia?

Samoregenerująca się mata do cięcia, to niezastąpione akcesorium w pracy każdego rękodzielnika czy amatora prac kreatywnych. Można na niej wykonywać precyzyjne i bezpieczne cięcia, bez obawy uszkodzenia blatu stołu roboczego. Mata do cięcia przydaje się do pracy z tkaninami, papierem, tworzywami sztucznymi. Aby w pełni wykorzystać jej możliwości, warto dowiedzieć się, jak jest zbudowana.

Czytaj więcej
Na co zwrócić uwagę przy wyborze pistoletu do kleju na gorąco?

Kleje termoplastyczne, nazywane popularnie klejami na gorąco, nadają się do łączenia bardzo wielu różnych materiałów. Działają kontaktowo, są wygodne w aplikacji i atrakcyjne cenowo. W efekcie pistolet do kleju na gorąco stał się jednym z niezbędnych i najbardziej uniwersalnych narzędzi rękodzielniczych. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze pistoletu i sztyftów z klejem termoplastycznym.

Czytaj więcej
5 kreatywnych zastosowań rafii

Pierwszym skojarzeniem na hasło rafia, jest wiązanka kwiatów lub wyściółka w pudełku z prezentem. Jednak to najprostsze i najbardziej oczywiste zastosowania rafii. Poza florystyką można ją wykorzystywać w plecionkarstwie, makramie do ozdabiania kartek okolicznościowych czy szydełkowania. Prezentujemy 5 niebanalnych zastosowań rafii, które można wykonać w warunkach domowych, przy użyciu prostych narzędzi.

Czytaj więcej
Jak przygotować proste i estetyczne wianki ozdobne na okna i drzwi?

Ozdabianie drzwi i okien wiankami jest ponoć tak stare, jak same ludzkie domostwa. Wieniec, czytelny symbol Słońca, znak wieczności i nieskończoności, zawieszano w czasie przesilenia zimowego. W wyznaniach chrześcijańskich rozpowszechniona jest tradycja wieńców adwentowych, które zapowiadają zbliżające się Boże Narodzenie. Z jakich materiałów można przygotować wieńce adwentowe, wiosenne i okolicznościowe?

Czytaj więcej
Jak zacząć przygodę z kaligrafią?

Najlepszym początkiem przygody z kaligrafią są lekcje u doświadczonego nauczyciela. W ten sposób wyrobimy sobie dobre nawyki pisarskie i zawsze będziemy mogli liczyć na fachową pomoc. Jeżeli nie możemy brać lekcji czy uczestniczyć w warsztatach kaligrafii, to dobrą opcją jest też samodzielna nauka z podręczników lub internetowych poradników. W obu przypadkach warunkiem koniecznym jest skompletowanie odpowiednich materiałów i sprzętu. Doradzamy, jak stworzyć własny zestaw do nauki kaligrafii i jak rozpocząć samodzielne ćwiczenia z pisania.

Czytaj więcej
3 sposoby efektownego zastosowania folii do pakowania prezentów

Dawanie prezentów to nie tylko ogromna radość, ale również wyzwanie. Wiąże się ono z trafieniem w gusta osoby, którą chcemy obdarować niespodzianką oraz stworzeniem kreatywnego podarunku, który pozytywnie ją zaskoczy. Oprócz prezentu liczy się również estetyczne opakowanie. To ono odpowiada za pierwsze wrażenie i podsyca apetyt na zawartość. Na rynku nie brakuje produktów wykorzystywanych do pakowania upominków. Kolorowe torby papierowe, błyszczący papier czy ozdabiane na różne sposoby kartonowe pudełka to najpopularniejsze formy opakowań. Istnieje jednak jeszcze jeden praktyczny sposób efektownego zapakowania podarunków. Jest nim użycie specjalnej foli do pakowania prezentów.

Czytaj więcej
pixel