Artykuły rzeźbiarskie

( ilość produktów: 18 )

Rzeźbiarstwo może być działalnością stricte artystyczną, ale także formą edukacji, a nawet terapii. Pierwsze materiały rzeźbiarskie, których używany jeszcze jako dzieci, to zazwyczaj glina, plastelina i modelina. Rzeźba w kamieniu, drewnie czy metalu wymaga dużych umiejętności, specjalistycznych narzędzi, kosztownych materiałów i własnej pracowni. Stworzenie takich warunków wykracza często poza możliwości początkujących artystów. Dlatego chętnie sięgają oni po najtańszy, najłatwiejszy w obróbce materiał, jakim jest glina rzeźbiarska. Glina jest nie tylko niezwykle podatna na mechaniczną obróbkę, ale też poddaje się dowolnej liczbie korekt: wystarczy ją nawilżyć, aby odzyskała pierwotną plastyczność. Jeżeli osiągniemy zadowalający rezultat, to możemy utrwalić swoje dzieła przez wypalanie. Dostępne są też gliny samoutwardzające się w kontakcie z powietrzem.

Z równym powodzeniem można tworzyć rzeźby, których budulcem są plastelina i modelina. To materiały, które przeznaczone są przede wszystkim dla dzieci. Pracując w plastelinie, dzieci uczą się profesjonalnego formowania materiału – doskonalą warsztat artystyczny i umiejętności manualne. Atutem modeliny jest możliwość jej łatwego utrwalania przez wypiekanie lub gotowanie. Materiałem rzeźbiarskim o dużym potencjale kreatywności jest gips ceramiczny. Bardzo dobrze nadaje się do odlewów: można go łatwo zarobić, bardzo szybko wiąże i wykazuje się dużą trwałością. Gotowe odlewy gipsowe można opracowywać przy użyciu elektrycznych i ręcznych narzędzi oraz materiałów ściernych.

Narzędzia do modelowania gliny rzeźbiarskiej

Do modelowania tak podatnego materiału, jakim jest glina rzeźbiarska, wystarczą w wielu przypadkach same dłonie. Możemy lepić naczynia, tworzyć głowy i popiersia, a nawet rzeźby pełnowymiarowe. Jednak do precyzyjnego żłobienia i wybierania materiału oraz do odciskania w nim wzorów potrzebne są choćby najprostsze narzędzia do rzeźbienia w glinie: szpatułki oczkowe, dłutka, noże i łopatki. Dzięki nim uzyskamy doskonałe efekty zdobnicze.

Opcje przeglądania
pixel