5 atrakcyjnych i łatwych w wykonaniu ozdób świątecznych z cekinów

2020-10-22
5 atrakcyjnych i łatwych w wykonaniu ozdób świątecznych z cekinów

Myśląc o ozdobach świątecznych, automatycznie myślimy o Bożym Narodzeniu i Wielkanocy. A skoro tak, to „programem obowiązkowym” są pisanki, baranki, bombki, bałwanki, Święte Mikołaje, Gwiazdy Betlejemskie i inne dozwolone tradycją formy. Szersze pole do zademonstrowania kreatywności daje wybór materiałów. Proponujemy 5 pomysłów na wykonanie prostych ozdób świątecznych z cekinów.

Wykonanie ozdób bożonarodzeniowych czy wielkanocnych z samych cekinów jest teoretycznie możliwe, ale wymaga mnóstwa pracy i dużych umiejętności manualnych. O wiele łatwiej umieścić cekiny na jakiejś konstrukcji nośnej, która nada im formę i pozwoli w pełni wykorzystać walory estetyczne.

Cekinowe bombki i pisanki

Do przygotowania niezwykle atrakcyjnych pisanek i bombek wystarczą cekiny, kule i jaja ze styropianu, krótkie szpilki i wkręcane zawieszki. Cekiny rozkładamy na wzór rybiej łuski, w regularnych odstępach lub tylko w wybranych miejscach, np. w postaci pionowych czy poziomych pasków. W tym ostatnim przypadku tłem może być owijka ze wstążki, serwetka naklejona w technice decoupage, podmalówka wykonana farbą akrylową czy brokat posypany na klej wikolowy. Liczba możliwych kombinacji jest dosłownie nieograniczona. 

W ten sam sposób możemy ozdobić wszystkie inne kształtki: bałwanki, baranki, stożki, gwiazdki i choinki ze styropianu. Jeżeli chcemy je pokryć szczelnie cekinami, to powinniśmy wybierać kształtki nieco większych rozmiarów. Mniejsze przedmioty styropianowe do ozdabiania też można ozdobić cekinami, ale należy wybrać do tego celu tylko płaskie, pozbawione drobnych detali powierzchnie kształtki. 

Ozdoby choinkowe z filcu i tektury

Kształtki styropianowe można zastąpić formami z filcu i pianek, tektury, a nawet z cienkiej płyty pilśniowej czy sklejki. Najłatwiej wyciąć płaskie formy na podstawie szablonów narysowanych samodzielnie lub znalezionych w Internecie. Wystarczy je wydrukować, wyciąć, a następnie odrysować na materiale i wyciąć materiał. Możemy też kupić gotowe jaja czy kurki z filcu. Aby uzyskać większą sztywność, wystarczy skleić dwa czy trzy kształty wycięte z filcu i pianek do ozdabiania

Na tak przygotowaną konstrukcję naszywamy cekiny. Możemy ograniczyć się do pojedynczych cekinów pełniących funkcję oczu zwierząt, kropek lub ozdobić cekinami większe obszary, stosując układ na „rybią łuskę”.

Bardzo gustowne ozdoby powstaną z szarego lub białego filcu, na który naszyjemy srebrne cekiny. Umiarkowanie w operowaniu kolorem pozwoli nam stworzyć komplet stylowych dekoracji, które sprawią, że nasza choinka będzie niepowtarzalna, jedyna w swoim rodzaju.   

Super trio: sznurek, klej i cekiny

Czwartą propozycją jest wykorzystanie sznurka i kleju. Można nim pokryć kulę czy jajko ze styropianu, ale też stworzyć samodzielną ozdobę. W tym celu nasączony klejem sznurek układamy w ażurowe kształty i zwoje, które pozostawiamy do wyschnięcia. Jako podkładki najlepiej użyć folii lub arkusza elastycznego tworzywa sztucznego, dzięki czemu łatwo odkleimy gotowe wyroby. Tak przygotowana baza doskonale nadaje się do ozdobienia cekinami: można je bez trudu przyszyć lub przykleić do sznurka.

Nieco trudniejszą, lecz bardzo ciekawą techniką jest układanie pokrytego klejem wikolowym sznurka na odpowiedniej wielkości balonie. Po wyschnięciu kleju balon przebijamy i powstaje ażurowa bombka. Sznurek możemy przemalować złotą lub srebrną farbą w sprayu, a następnie dodać cekiny w kontrastowym kolorze, które przyklejamy klejem kontaktowym na sznurku.

Pluszaki, worki i skarpety prezentowe z cekinami

Cekiny doskonale nadają się do stworzenia niebanalnej skarpety czy worka na prezenty. Doskonałe efekty uzyskamy poprzez połączenie błyszczących, kolorowych cekinów z naturalnymi tkaninami, np. z surowym płótnem lnianym. Doskonały do takich wyrobów będzie też filc. Sprawdzonym pomysłem są woreczki prezentowe i dekoracyjne, wykonane z organzy lub tiulu, który dodatkowo zdobimy cekinami. W dekoracjach świątecznych szczególnie atrakcyjnie prezentują się cekiny w kształcie gwiazdek.

Cekiny są sposobem na podarowanie nowego życia staremu, zniszczonemu pluszakowi, zabawce z gumy czy plastiku. Mały miś, kaczuszka, owieczka czy kurka po obszyciu cekinami ukaże się naszym oczom w wersji glamour. Jeżeli użyjemy plastikowych zabawek, najłatwiejszym sposobem przymocowania cekinów będzie użycie kleju na gorąco.

pixel