Co łączy techniki collage i decoupage?
Decoupage (dekupaż) i collage (kolaż) może uprawiać dosłownie każdy. Wystarczą minimalne umiejętności manualne, aby stworzyć estetyczną i poprawną warsztatowo pracę. Na pierwszy rzut oka obie techniki wydają się bardzo podobne: narzędzia do decoupage’u i collage’u są niemal identyczne, a istotą obu technik jest przyklejanie na ozdabianych powierzchniach zadrukowanego papieru. Dowiedz się, w czym jeszcze kolaż i dekupaż są do siebie podobne, a czym zdecydowanie się różnią.
Aby pokazać istotne podobieństwa i różnice dwóch technik artystycznych, prześledzimy proces powstawania kolaży i dekupaży. Omówimy też narzędzia i materiały, które są niezbędne na różnych etapach tworzenia.
Niezbędne narzędzia i materiały do kolażu i dekupażu
Podstawowym narzędziem do pracy w technice kolażu i dekupażu są nożyczki. Dzięki nim można przygotować papierowe elementy, z których powstanie ostateczna kompozycja. Pędzle i wałki, pęsety czy nożyki do papieru to typowe narzędzia do decoupage, które można z powodzeniem wykorzystać przy tworzeniu kolaży.
Obie techniki łączy też podobieństwo materiałów. W kolażu klasycznym najczęściej stosowane są wycinki z gazet i książek oraz druki ulotne, np. paragony, ulotki reklamowe, kartki z kalendarzy i wiele innych. Z kolei bazowym materiałem w technice decoupage są serwetki papierowe. Ze względu na to, że są bardzo cienkie, łatwo je nakleić na dowolnym podłożu w taki sposób, aby wtopiły się w tło. Nie zmienia to faktu, że można wykorzystywać każdy inny cienki papier, w tym także gazety.
Następny krok też jest wspólny dla obu technik: wycięte z papieru elementy należy nakleić na zagruntowane podłoże. Do tego celu najlepszy jest klej introligatorski lub – stosowany w technice decoupage – lakier albo klej i lakier w jednym preparacie. W przypadku kolaży podłożem jest najczęściej arkusz papieru. Technika decoupage daje znacznie szersze możliwości wyboru podłoża: można ozdabiać papier, drewno, metal, plastik, ceramikę. Po naklejeniu elementów z papieru praca nad kolażem jest zakończona. W dekupażu naklejanie papieru to zaledwie jedna z technik, obok malowania farbami, stosowania mediów postarzających, preparatów do spękań czy złocenia wybranych elementów pracy. Można też stosować szablony i transferować wydruki.
W klasycznym dekupażu końcowym efektem pracy jest uzyskanie idealnie gładkiej powierzchni poprzez nakładanie kolejnych warstw lakieru. Lakierowanie powinno trwać do momentu całkowitego zatopienia wszystkich elementów. W przypadku kolażu takie wykończenie nie jest zazwyczaj stosowane: kolaż może i często ma wyraźną fakturę, a nawet mocno wypukłe elementy.
Czy decoupage to collage?
Podstawową zasadą techniki collage jest korzystanie z gotowych elementów graficznych. Istota tej techniki polega na tym, że farbę lub tusz zastępują ścinki papieru. Oczywiście nikt nie zakaże artyście malowania farbami lub użycia szablonów, ale będzie to już technika mieszana. W przypadku decoupage stosowanie różnych mediów malarskich jest powszechną praktyką. Może ograniczać się do tworzenia podmalówek, ale może też być główną techniką zdobniczą.
Ważne jest też to, że grafika w decoupage traktowana jest niemal wyłącznie jako element zdobniczy. Stosuje się ją do zdobienia pudełek, wazonów, naczyń czy deseczek. Stąd duża popularność specjalnych serwetek do decoupage z roślinnymi, świątecznymi czy geometrycznymi. Można je wykorzystać jako centralny element dekoracyjny, ale też do tworzenia ornamentów. Z kolei collage bazuje na wydrukach, które pierwotnie miały inne przeznaczenie, które nie powstały z myślą o wykorzystaniu w procesie twórczym. Celem układania kompozycji z kawałków papieru jest stworzenie nie tylko nowej jakości estetycznej, ale często także nowego komunikatu. Przykładem takiego przekształcania pierwotnego sensu tekstów drukowanych są popularne kolaże złożone z nagłówków gazet.
Przedstawiona analiza prowadzi do wniosku, że każdy decoupage to kolaż, natomiast żaden klasyczny collage nie jest dekupażem. W obu technikach materiałem do tworzenia są kawałki zadrukowanego papieru. W przypadku decoupage służą one przede wszystkim stworzeniu estetycznej kompozycji na ozdabianym przedmiocie. Kolaż ma ambicje budowania przekazu estetycznego, ale także wyrażania określonych treści ideologicznych. Obie techniki różnią się też zdecydowanie sposobem wykończenia. Praca nad kolażem kończy się po naklejeniu papierowych elementów. W decoupage można używać wielu mediów malarskich, transferować obrazy i tworzyć efekty postarzania. W finale powinna powstać gładko lakierowana powierzchnia z zatopionymi w niej obrazami.
Korzystając z oferty naszego sklepu, znajdziesz wszystkie materiały i narzędzia, które pozwolą Ci stworzyć własny zestaw do decoupage lub do techniki collage. Zapraszamy na zakupy!