Czy rama i antyrama mogą być stosowane zamiennie?

2021-08-20
Czy rama i antyrama mogą być stosowane zamiennie?

Często ramy do obrazów i antyramy są traktowane jako alternatywne formy oprawy dla rysunków, grafik, prac malarskich i innych dzieł plastycznych. W praktyce sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Nie każdy typ obrazu stworzonego na płaskiej powierzchni można oprawić w antyramę. Z drugiej strony wielu dziełom graficznym klasyczna rama nie zapewnia pełnej ochrony przed zniszczeniem. 

Wybór odpowiedniej oprawy powinien być podyktowany techniką, w której powstał obraz, jego kolorystyką, a także efektem estetycznym, który chcesz osiągnąć. Sprawne operowanie ramami i antyramami wymaga znajomości ich konstrukcji. To właśnie z rodzaju elementów składowych i właściwości materiałów wynikają zalety, jak i ograniczenia obu omawianych opraw.

Czym rama różni się od antyramy?

Klasyczna rama do obrazu jest prostokątem wykonanym z drewnianych listew. Mniej popularne są ramy wielokątne, owalne lub okrągłe oraz ramy o nieregularnych kształtach. Rama tworzy kadr obrazu i zabezpiecza jego część malarską. Często pełni też funkcje ozdobne: w przeszłości stosowano ramy szerokie, bogato rzeźbione, a w wielu przypadkach także pozłacane.

Obecnie ramy malarskie powstają z drewna, tworzyw sztucznych, aluminium i innych materiałów. Oferowane są w dwóch postaciach: jako gotowe ramy malarskie o określonym wymiarze lub ramy na zamówienie, które są wykonywane zgodnie z wytycznymi klienta. Zaletą gotowych ram jest atrakcyjna cena i natychmiastowa dostępność. Ramy na zamówienie są zazwyczaj droższe i wymagają czasu potrzebnego do ich wykonania. W naszym sklepie znajdziesz wiele rozmiarów gotowych ram, które bez trudu dopasujesz do formatu swoich prac.

Antyrama, zgodnie z nazwą, nie ma zewnętrznego obramowania. W związku z tym nie pełni też funkcji ozdobnych. Usztywnieniem oprawionej pracy jest twarda płyta MDF, a ochronę przed brudem i uszkodzeniami mechanicznymi zapewnia czołowa płyta ze szkła lub pleksi. Upadek antyramy z szybą szklaną kończy się jej zniszczeniem, a ponadto stwarza zagrożenie dla znajdujących się w sąsiedztwie osób. W naszym sklepie proponujemy antyramy z szybą z pleksi, która jest lżejsza, znacznie trwalsza od szkła i bezpieczna w eksploatacji. 

Kiedy wybrać ramę, a kiedy antyramę?

Pierwotnie ozdobna rama malarska okalała obraz malowany na krośnie, znanym powszechnie jako podobrazie malarskie, czyli płótnie napiętym na drewnianej ramie. Jeżeli zaopatrzysz się w naszym sklepie w podobrazie 24 × 30 cm lub w innym rozmiarze, to możesz od razu dopasować do niego gotową ramę z drewna sosnowego.

Oferowane przez nas ramy nadają się też do oprawiania obrazów malowanych na płytach oraz akwareli i rysunków na papierze. W przypadku oprawiania obrazów na papierze, w tym szczególnie rysunków, można zastosować szkło lub pleksi. Przezroczysty materiał chroni papier przed wodą i zabrudzeniami, a sam rysunek przed dotykaniem palcami i rozmazywaniem. W przypadku szczególnie cennych prac można zastosować tzw. szkło muzealne, które odznacza się bardzo wysoką przepuszczalnością światła, jest antyrefleksyjne i chroni przed promieniowaniem UV.

Jeżeli Twoim celem jest skierowanie całej uwagi na treść dzieła, to optymalnym wyborem będzie antyrama. Jedynym warunkiem zastosowania antyramy jest to, aby powierzchnia pracy była płaska. W przeciwnym razie umieszczenie jej pod szkłem nie będzie możliwe. Antyramy doskonale nadają się prezentowania zdjęć, plakatów i rysunków. Najlepiej wyglądają w nich prace, które od początku były komponowane pod kątem prezentacji bez ramy. Powodem użycia antyram może być też charakter aranżacji pomieszczeń – najlepiej pasują do wnętrz urządzonych w stylu nowoczesnym.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2021
pixel