Czym malować ceramikę? Poznaj najlepsze farby do szkła
Malowanie ceramiki czy szkła wielu początkującym amatorom rękodzieła wydaje się procesem skomplikowanym, kosztownym i wymagającym specjalistycznego sprzętu. Nic podobnego! Współczesne farby pozwalają na wygodne malowanie dowolnych wyrobów ze szkła, fajansu czy porcelany oraz ich utrwalanie w warunkach domowych.
Zdobienie ceramiki czy malowanie na szkle tradycyjnymi metodami wymagało dużego doświadczenia, wiedzy i zbudowania lub zakupu pieca garncarskiego. Obecnie farby do malowania na szkle i ceramice można wypalić w piekarniku, we własnej kuchni.
Farby i akcesoria do malowania ceramiki
Do malowania możemy użyć gotowych wyrobów ze szkła i ceramiki lub – jeżeli mamy taką potrzebę i możliwość – przygotować własne. Ich ozdobienie będzie wymagało zastosowania odpowiednich farb. Najwygodniejsze w stosowaniu są farby, które nie wymagają długotrwałego wypalania w wysokich temperaturach. Wartym polecenia wyrobem są farby wodne Profil. Mają konsystencję oleju, co bardzo ułatwia nanoszenie na gładkie powierzchnie. Po aplikacji należy je suszyć przez 3-5 godzin, a następnie utrwalić przez wypalenie w piekarniku. Malowane wyroby wkładamy do zimnego piekarnika, nastawiamy temperaturę na 150°C i wypalamy przez 30-40 min. Przed wyjęciem należy odczekać do ochłodzenia piekarnika.
Wykonanie atrakcyjnych wzorów na powierzchni porcelany czy szkła ułatwia zastosowanie konturówek. Są to specjalnie zagęszczone farby, które umożliwiają malowanie konturów tworzonych wzorów. Konturówki dostarczane są w specjalnych tubach z wygodnymi aplikatorami.
Niezwykle ważne przy malowaniu powierzchni szkła i porcelany są odpowiedniej jakości pędzle. Przydadzą się pędzle okrągłe o kilku różnych rozmiarach oraz miękkie pędzle płaskie. Konieczne jest też posiadanie pędzli precyzyjnych, szczególnie wtedy, gdy zamierzamy tworzyć misterne wzory geometryczne czy roślinne.
Przed przystąpieniem do malowania konieczne jest odtłuszczenie powierzchni. Można to zrobić przez staranne mycie w ciepłej wodzie z płynem do naczyń. Większą pewność daje przecieranie przygotowywanej do malowania powierzchni szmatką nasączoną spirytusem lub benzyną ekstrakcyjną.
Proste techniki i akcesoria do zdobienia naczyń ceramicznych i szklanych
Bardzo przydatnym, uniwersalnym gadżetem przy tworzeniu wzorów geometrycznych na ceramice i szkle jest taśma malarska. Warto skorzystać z profesjonalnej taśmy maskującej w kolorze błękitnym, która nie wulkanizuje się i nie pozostawia po usunięciu resztek kleju na podłożu. Dzięki niej stworzymy figury geometryczne i linie, ale także przymocujemy szablony. Jeżeli zamierzamy używać szablonów, to powinniśmy zaopatrzyć się w tampony lub mały wałek gąbkowy. Do wykonania szablonów niezbędny jest papier o większej gramaturze, karton, kalka techniczna lub grubsza folia oraz nożyczki i nożyki do papieru.
Bardzo prostym sposobem tworzenia ciekawych kompozycji jest maskowanie wybranych fragmentów podłoża przy użyciu kształtów wyciętych z papieru lub folii i opryskiwanie drobnymi kroplami farby. Do tego celu można użyć sztywnego pędzla lub szczoteczki do zębów.
Duży potencjał kreacyjny mają różnego rodzaju pieczątki oraz malowanie małymi wałkami fakturowanymi. Możemy je przygotować we własnym zakresie: wystarczy na powierzchnię małego wałka malarskiego nałożyć gumki recepturki albo nakleić skrawki siatki plastikowej lub innego materiału o wyrazistej, ciekawej fakturze. Interesujące efekty daje też pokrywanie farbą różnych materiałów, naklejanie na powierzchnię szkła czy ceramiki i odrywanie. Ogromne możliwości daje praca bez dodatkowych narzędzi, malowanie opuszkami palców. Rozprowadzana w ten sposób farba tworzy niepowtarzalne efekty barwne, które mogą być wyjściem do stworzenia obrazów realistycznych i kompozycji abstrakcyjnych.
Pisanie po szkle i porcelanie
Niezwykle popularną i łatwą metodą zdobienia szkła i porcelany jest użycie specjalnych pisaków. Zapewniają one możliwość łatwego wykonania nawet bardzo misternych wzorów, złożonych z drobnych elementów. Są niezastąpione przy tworzeniu napisów odręcznym pismem. Dostępne są w kilkunastu kolorach. To komfortowa, czysta i bezpieczna nawet dla dzieci technika: użyte w pisakach barwniki nie zawierają toksycznych substancji.
Podobnie jak farby, markery do szkła i ceramiki wymagają obróbki termicznej: pomalowane wyroby należy przetrzymać przez 90 min w temperaturze około 160°C. Tak utrwalone rysunki nie zniszczą się nawet w czasie mycia naczyń w zmywarce.