Jak przygotować proste i estetyczne wianki ozdobne na okna i drzwi?

2021-02-25
Jak przygotować proste i estetyczne wianki ozdobne na okna i drzwi?

Ozdabianie drzwi i okien wiankami jest ponoć tak stare, jak same ludzkie domostwa. Wieniec, czytelny symbol Słońca, znak wieczności i nieskończoności, zawieszano w czasie przesilenia zimowego. W wyznaniach chrześcijańskich rozpowszechniona jest tradycja wieńców adwentowych, które zapowiadają zbliżające się Boże Narodzenie. Z jakich materiałów można przygotować wieńce adwentowe, wiosenne i okolicznościowe?

Wybór materiałów na wianek zależy od tego, jak wiele pracy jesteśmy w stanie włożyć w wykonanie ozdoby. Przedstawiamy kilka propozycji atrakcyjnych wianków na drzwi i okna, które może wykonać dosłownie każdy – niezależnie od posiadanych zdolności manualnych i bez ponoszenia dużych kosztów.

Naturalne i syntetyczne wianki do personalizacji

W naszym sklepie możesz zaopatrzyć się w liczne wianki wykonane surowców naturalnych: wianki słomiane, rattanowe, faszynowe. Posiadamy też wianki z tworzyw sztucznych, np. naturalnie wyglądające imitacje wianków z zielonych gałązek (m.in. z bukszpanu) oraz z pędów roślin kwitnących i owocujących. 

Zaletą wszystkich wymienionych typów wianków jest niebanalny wygląd i bardzo duża trwałość. Proste i estetyczne gotowe wianki mogą stanowić samodzielną dekorację. Jednak równie często są bazą, na której powstają autorskie kompozycje ze wstążek, sznurków, koralików i kwiatów. Personalizacja gotowego wianka jest szybka i nie wymaga specjalnych umiejętności manualnych.

Wianek ze sztucznych kwiatów

Efektowną, a przy tym niezwykle prostą w wykonaniu ozdobą, jest wianek ze sztucznych kwiatów. Jego bazą może być którykolwiek z gotowych wianków, ale równie dobrze styropianowy ring, krąg wycięty z tektury czy jakiekolwiek inne kółko z lekkiego materiału. Najszybciej i najtaniej wykonamy kwiaty z bibuły marszczonej. Odcinamy około 15-centymetrowy kawałek z rolki bibuły, rozwijamy i składamy w harmonijkę, a następnie przewiązujemy w środku drutem florystycznym (można użyć mocnej nitki lub sznurka). Rozkładamy harmonijki tak, aby stworzyły pełne koło. W takim ustawieniu odchylamy pojedyncze płatki bibuły ku górze (w przeciwną stronę do końcówek zawiązki z drutu). Płatki z obu harmonijek powinny lekko na siebie zachodzić. W finale powinniśmy otrzymać pąk, który przypomina naturalny goździk.

Gdy już mamy przygotowane kwiaty w różnej wielkości i  kolorach, możemy je przymocować do wianka. Jeżeli używaliśmy drutu florystycznego, to mamy gotowe mocowanie. Równie dobrze możemy przykleić kwiaty klejem na gorąco. Jedną z opcji jest mocowanie niewielkich kwiatów spiralnie wokół ringu.  Należy starać się nie pozostawiać żadnych wolnych miejsc i prześwitów. Najlepiej wybrać dwa lub trzy rodzaje sztucznych kwiatów i przyklejać je ciasno obok siebie. Alternatywą jest tworzenie miejscowych skupisk: dla podkreślenia proporcji można wykonać jedno duże i jedno małe nagromadzenie kwiatów na przeciwległych częściach wianka. Przy takiej kompozycji warto najpierw owinąć ring wstążką lub pomalować, aby stworzyć odpowiednie tło dla kwiatów.

Estetyczne i lekkie wianki ze sztucznych kwiatów można przygotować na konstrukcji z drutu florystycznego. Wystarczy skręcić pęczek przyciętych na wymiar drutów i zrobić z nich kółko. Jeżeli chcemy, żeby wianek wyglądał bardziej naturalnie, to drut florystyczny możemy zapleść z rafią. Oczywiście można go też owinąć taśmą florystyczną lub pasmami organzy. 

Styropianowy ring i satynowa wstążka

Jeden z najprostszych wianków, który może przygotować bez trudu nawet dziecko, składa się ze styropianowego ringu i satynowej wstążki. Kształtkę ze styropianu wystarczy owinąć na zakładkę szeroką wstążką, dodać kokardę i wianek gotowy. 

Nieco bardziej skomplikowaną wersją tego pomysłu jest ring styropianowy ozdobiony metodą karczochową. Kilkucentymetrowe kawałki wstążki składamy w trójkąty i mocujemy szpilkami w układzie przypominającym rybią łuskę. Jeżeli użyjemy ozdobnych szpilek, wianek stanie się bardziej uroczysty.

Satynową wstążkę można zastąpić jutowym sznurkiem. Sposób konstrukcji wianka jest minimalistyczny: sznurkiem owijamy ciasno całą styropianową kształtkę, na połowie ringu montujemy sztuczne kwiaty (przyszywany lub przyklejamy klejem na gorąco), na wolnej połowie zawiązujemy dużą kokardę z zielonej satynowej wstążki. Wianek zawieszamy kokardą do góry.

Dopasowanie kolorystyki i formy wianka do okoliczności

Wianek możemy dopasować kolorystycznie do okazji. Kompozycje utrzymane w odcieniach bieli będą idealne na ślub, chrzciny czy pierwszą komunię. Jeżeli potrzebujemy ozdoby w stylu glamour, cały wianek możemy przesprayować białą, srebrną lub złotą farbą i dodać ozdoby ze szklanych kryształków. Z kolei wstążki intensywnie zielone, w odmianach zieleni nawiązujących do barw natury, będą stosowne zarówno na Wielkanoc, jak i po prostu na wiosnę – jako dekoracja podkreślająca budzenie się przyrody do życia po zimowym letargu. Wianki wielkanocne można wzbogacić pisankami, zajączkami czy barankami. Absolutną klasyką wiosenną jest wianek pleciony z bazi – naturalnych lub sztucznych. 

Komponując wianki adwentowe, warto sięgnąć do XIX-wiecznej tradycji, zgodnie z którą ozdoba powinna być wyposażona w świece – po jednej na każdą niedzielę adwentu. Taka forma wieńca najlepiej prezentuje się na stole lub podwieszona do sufitu. Nie przeszkadza to temu, aby symboliczne świece zamontować w wianku na drzwi lub okno. Jeżeli nie chcemy montować świec, to na wianku adwentowym równie dobrze możemy ulokować bombki i inne ozdoby choinkowe, z saniami Świętego Mikołaja włącznie.

pixel