Jak udekorować serce ze styropianu: 5 prostych technik zdobienia EPS

2020-10-22
Jak udekorować serce ze styropianu: 5 prostych technik zdobienia EPS

Najpopularniejsze kształtki ze spienionego polistyrenu (EPS), czyli styropianu, to kule (na bombki), jaja (na pisanki wielkanocne), stożki (na choinki), gwiazdki i oczywiście serca. Serce jest ponadczasowe: przyda się na dekorację ślubną, komunijną, walentynkową, imieninową i rocznicową. Zawsze, gdy chcemy wyrazić to, co tak trudno opisać słowami, możemy zrobić to przy użyciu własnoręcznie stworzonej ozdoby. Prezentujemy 5 prostych sposobów, jak artystycznie zagospodarować gładką, białą powierzchnię styropianowego serca.

Wybraliśmy takie techniki zdobnicze, które może zastosować z dobrym skutkiem dosłownie każdy – nawet osoby, które są przekonane, że mają „dwie lewe ręce”.

Ostrożnie z rozpuszczalnikami!

Zanim przejdziemy do meritum, jedna ważna porada i jednocześnie przestroga: styropian błyskawicznie rozpuszcza się w acetonie, ksylenie i rozpuszczalnikach do farb olejnych, w tym szczególnie w rozpuszczalnikach typu „nitro” (ich skład jest zależny od producenta). Oznacza to, że do malowania i klejenia styropianu nie możemy użyć substancji, które zawierają w składzie wymienione związki. Najbezpieczniej jest używać tylko preparatów wodorozcieńczalnych.

Reakcję EPS na rozpuszczalniki organiczne można wykorzystać do przetworzenia styropianowych odpadów: wystarczy włożyć je do acetonu, aby „zniknęły” i zamieniły się w bezbarwny lakier.

Serce malowane akrylami

Najprostszym sposobem zdobienia styropianu jest malowanie farbami akrylowymi. Najlepsze efekty daje malowanie na zagruntowanej powierzchni. Do tego  celu nadaje się grunt malarski pod farby akrylowe lub specjalny podkład na styropian. W ten sposób zniwelujemy mikro pory i nierówności i zapewnimy sobie lepszą przyczepność klejów i krycie farb. Przed nałożeniem gruntu można wyrównać powierzchnię styropianu drobnoziarnistym papierem ściernym.

Na wyschnięty podkładzie robimy podmalówkę: kolor dopasowujemy do koncepcji zdobniczej. Największą neutralność oferuje biel, na której doskonale prezentują się wszystkie inne barwy. Oczywiście w przypadku zdobienia serc walentynkowych bazowa jest krwista czerwień. Z kolei dominujące kolory serc do ozdób weselnych i komunijnych to biały, srebrny i złoty. 

Odpowiednich kolorów można szukać w ofercie sklepów budowlanych, ale o wiele wygodniej jest sięgnąć po profesjonalne farby akrylowe dla malarzy. Największą korzyścią jest możliwość wyboru z bardzo bogatej gamy gotowych kolorów farb, które są skoncentrowane i mają świetną siłę krycia.

Pomalowane serce możemy ozdobić jakimś okolicznościowym napisem przy użyciu szablonu lub odręcznie, zrobić kokardę z satynowej wstążki, przebić ozdobną szpilą lub wyposażyć w gustowną zawieszkę. Matową farbę akrylową można pomalować błyszczącym lakierem. Gdy potrzebujemy ozdoby w wersji glamour, to przed wyschnięciem lakieru możemy powierzchnię serca posypać brokatem.

Jeżeli nie ufamy za bardzo swojemu talentowi plastycznemu, uratują nas szpilki z ozdobnymi główkami: wbijamy je w regularnych odstępach na powierzchni całego serca i ozdoba gotowa. Niekiedy potrzebujemy zakomunikować ukochanej osobie, że nasze biedne serce zostało zranione. W takiej sytuacji wystarczy na czerwone serce nakleić najzwyklejszy plaster medyczny. Będzie wyglądał bardziej stylowo, gdy przed naklejeniem pomalujemy go białą farbą.

Satynowa wstążka na pustym sercu, karczoch na pełnym

Do ozdobienia pełnego serca ze styropianu metodą „na karczocha” doskonale nadaje się satynowa wstążka 25 mm. Wystarczy pociąć ją na kilkucentymetrowe kawałki, złożyć trójkąty i przymocować szpilkami do styropianu. Należy zrobić to w taki sposób, aby szczelnie pokryć powierzchnię serca. Trójkąty powinny być ułożone rzędami i zachodzić na siebie przynajmniej na kilka milimetrów. 

Jeżeli wybraliśmy styropianowe serce puste w środku (sercowy obwarzanek), to uzyskamy bardzo dobry efekt zdobniczy, gdy owiniemy go wstążką na zakładkę. Możemy użyć dowolnego rodzaju wąskiej wstążki. Technika jest bardzo prosta i szybka w wykonaniu, a mimo to daje interesujące efekty. Materiałem alternatywnym do wąskich wstążek mogą być różnego rodzaju ozdobne sznurki. Dodatkowy efekt możemy stworzyć np. poprzez dodanie szpilek, perełek z tworzyw sztucznych lub używając brokatowej konturówki.

Ozdoby z cekinów na styropianie

Cekiny można przyszywać, ale doskonale prezentują się też ozdoby z cekinów mocowanych przy użyciu szpilek. Krótkie szpilki bardzo dobrze nadają się do osadzania cekinów na powierzchni styropianu. Liczbę możliwych wzorów i kombinacji ogranicza tylko wyobraźnia twórcy. Jeżeli nie chcemy eksperymentować, to najprostszym sposobem estetycznego ozdobienia serca jest pokrycie go szczelnie cekinami w jednym kolorze. Najefektowniej wyglądają cekiny ułożone na zakładki, na wzór rybiej łuski. Łatwiejszą opcją jest ułożenie cekinów na styk lub w regularnych odstępach. Jeżeli zależy nam na wysokiej estetyce i elegancji, to po przyszpileniu cekinów całe serce powinniśmy pomalować farbą w jednym kolorze. Najłatwiejsza i najszybsza jest aplikacja farb w sprayu.

Cekiny bardzo dobrze komponują się z ozdobami ze wstążki. Mając gotowe serce, pokryte wstążką „na karczocha”, możemy je wzbogacić cekinami. Inna opcja, to ozdobienie dolnej części wstążką „na karczocha”, a reszty serca cekinami. Ciekawym pomysłem jest też użycie samoprzylepnych kryształków perełek i innych błyszczących, kolorowych drobiazgów. Doskonale skomponują się z cekinami i pozwolą poszerzyć możliwości zdobnicze.

Gips i klej na serce

Bardzo szybką i efektowną techniką zdobienia jest użycie kleju i gipsu. Wystarczy pokryć powierzchnię cienką warstwą rzadkiej zaprawy gipsowej, a następnie stworzyć fakturę przy użyciu pędzla, poprzez odciskanie różnych kształtów albo palcami. Jeżeli stać nas na taki wyczyn, to możemy złożyć pocałunek na miękkim gipsie i po utwardzeniu odpowiednio pomalować. Gips można też posypać kolorowymi kryształkami, piaskiem, brokatem, zatopić cekiny czy inne drobne elementy zdobnicze. Gdy gips zwiąże i wyschnie, całe serce należy zabezpieczyć lakierem.

Gipsu można też użyć do namaczania i przyklejania do powierzchni styropianu skrawków materiału, siateczek czy koronek. Jeszcze lepiej nadają się do tego celu wodne kleje wikolowe. Po wyschnięciu stają się przezroczyste. Możemy je mieszać z farbami, z piaskiem, a nawet z mąką. Na przykład mieszanka wikolu z mąką ryżową i białą farbą akrylową pozwala stworzyć bardzo ciekawe reliefy lub naśladować efekt śniegu.

Przy użyciu kleju możemy przymocować do zagruntowanej powierzchni elementy zdobnicze wykonane np. z modeliny, a następnie całość pomalować. Bardzo szybkim i efektownym sposobem zdobienia z użyciem kleju kontaktowego jest pokrycie całego serca pluszowymi pomponami.

Serdeczny decoupage

Bardzo subtelne efekty zdobnicze można uzyskać, gdy zastosujemy technikę decoupage. Styropian przygotowujemy podobnie jak do malowania akrylami. Dalej postępujemy podobnie, jak przy zdobieniu innych materiałów: naklejamy fragmenty serwetki, a następnie pokrywamy całość lakierem. Najlepiej użyć lakieru akrylowego, który jest bezwonny, szybko schnie i nie stwarza ryzyka uszkodzenia styropianu.

Decoupage można łączyć z innymi technikami, w tym przede wszystkim z malowaniem akrylami, użyciem szablonów czy wykorzystaniem tkanin, sznurków i koronek. Efekty zdobnicze można wzmocnić poprzez użycie konturówek, które pozwolą nam stworzyć ciekawe reliefy. 

Wszystkie zaproponowane techniki zdobienia nie ograniczają się do serc – można je z powodzeniem stosować na innych przedmiotach ze styropianu. Szczególnie dobrze sprawdzą się na kształtkach owalnych, bez dużej liczby drobnych detali.

pixel