Jaki klej wybrać do decoupage na szkle?

2020-03-11
Jaki klej wybrać do decoupage na szkle?

Ozdabianie drewnianych przedmiotów w technice decoupage jest stosunkowo proste. Czy podobnie wygląda to w przypadku decoupage’u na szkle oraz porcelanie? Potrzebny jest oczywiście gładki szklany przedmiot i serwetki, ale jaki klej zastosować do śliskich powierzchni?

Co wyróżnia specjalny klej do decoupage na porcelanie

Specjalny klej do decoupage na porcelanie wyróżnia się tym, że może służyć jako utrwalacz. Jeżeli ozdabiamy ceramiczny kubek, wazon czy inny przedmiot, który będzie miał na co dzień kontakt z wodą, należy tak go zabezpieczyć, by wykonane zdobienie nie uległo zniszczeniu. Nie jest to skomplikowane: wystarczy użyć kleju do decoupage na szkle trzy razy przy jednym zdobieniu: najpierw pokryć nim powierzchnię przedmiotu przed naklejeniem serwetki, następnie nałożyć warstwę na wykorzystany papierowy wzór, a po raz trzeci – na sam koniec. Jeśli wykorzysta się w tym celu błyszczący klej do decoupage na szklanych przedmiotach, dodatkową korzyścią będzie piękny połysk.

Czy klej do tapet sprawdzi się w technice decoupage?

W Internecie można znaleźć mnóstwo lepszych i gorszych porad dla decoupażystów. Skoro przy ozdabianiu przedmiotów drewnianych rozcieńczony wikol może w ostateczności zastąpić klej do decoupage, a cienka warstwa farby emulsyjnej do ścian posłużyć za podkład, to można nabrać ochoty na pójście o krok dalej i wypróbowanie kolejnych zamienników dodatków do decoupage – takich, które znajdą zastosowanie w zdobieniu szkła i porcelany. Czy zatem klej do tapet sprawdzi się w tej technice? Tak – ale wyłącznie w fazie projektowania przedmiotu.

Dlaczego? Jeśli znalazłeś już szklany wazon, talerzyk czy porcelanowy kubek, który łatwo będzie ozdobić, klej do tapet lekko przytrzyma umieszczoną na przedmiocie serwetkę, a przy tym nie powiąże jej zbyt szybko ze śliską powierzchnią. Dzięki temu w razie błędu będziesz mógł przesunąć dekoracyjny papier we właściwe miejsce. Taki klej nie zastąpi jednak specjalnego preparatu, efekt jego zastosowania nie będzie zadowalający.

pixel