Jaki papier do farb akwarelowych, a jaki do akrylowych?

2019-12-04
Jaki papier do farb akwarelowych, a jaki do akrylowych?

Czym różnią się papiery do malowania różnymi farbami?

Gdy już opanowałeś technikę malowania akwarelami lub akrylami na tyle, że w koszu ląduje coraz mniej nieudanych dzieł, a Ty jesteś gotów zainwestować w więcej profesjonalnych artykułów, to jest to dobry moment na zakup odpowiedniego papieru do malowania konkretnymi farbami.

Na rynku jest naprawdę wiele bloków malarskich do akwareli, farb akrylowych, olejnych, temperowych – tylko czym różnią się papiery do malowania farbami w poszczególnych technikach i na co zwracać uwagę przy ich wyborze?

Podstawowe parametry papierów plastycznych to:

  • gramatura – czyli ciężar metra kwadratowego papieru. Im cięższy jest papier, tym grubszy. Papier może mieć gramaturę 100, 300 a nawet 800 g/m2;
  • faktura – w zasadzie wszystkie papiery różnią się od siebie fakturą, dlatego metoda prób i błędów jest jedyną, dzięki której można znaleźć papier o tej fakturze, na której najlepiej nam się pracuje. Według podstawowego podziału papieru ze względu na fakturę wyróżnia się papier satynowy, drobnoziarnisty i gruboziarnisty;
  • skład papieru – papier może być wytworzony z celulozy, bawełny lub mieszanki celulozy z bawełną.

Dlaczego akwarela i malarstwo akrylowe wymagają innych podłoży?

Jeśli znasz już podstawowe parametry papieru do prac malarskich, to pewnie domyślasz się, że różnią się one odpowiednio w przypadku papieru do akwareli i podłoża pod akryle (a także innych farb). Akwarela i farba akrylowa wymagają innych podłoży przede wszystkim dlatego, że one same różnią się między sobą.

W malarstwie akwarelowym, będącym techniką „mokrą”, sprawdzi się jedynie papier o wysokiej gramaturze – im wyższa, tym lepiej. Doskonałym wyborem jest papier akwarelowy podwójnie klejony, gdyż dzięki temu podłoże nie będzie marszczyć się i falować pod wpływem wody. Idealnym papierem do akwareli jest ten wykonany w 100% z bawełny. Warto zwrócić uwagę na jego fakturę: lekka farba wodna nie pokrywa całkowicie powierzchni papieru, pozostawiając jego fakturę oraz odcień widocznymi.

Nieco mniejsze znaczenie ma faktura w przypadku papieru do malowania mocno kryjącymi farbami akrylowymi, jednak i tu polecany jest papier o jak najwyższej gramaturze. Najchętniej wybierany przez fanów malarstwa akrylowego ciężar papieru to 290 g/m2, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by był on wyższy i wynosił np. 400 g/m2. Papier do farb akrylowych powinien być bezkwasowy. Dobrze sprawdzi się ten wykonany z celulozy. Praktycznym rozwiązaniem jest płótno malarskie w bloku, już gruntowane i gotowe do użycia.

Nie jest tak łatwo za pierwszym razem dokonać właściwego wyboru papieru do malowania, jednak warto wypróbować kilka lub nawet kilkanaście różnych, by odnaleźć ten, który spełni Twoje oczekiwania. Dobrej jakości papier ułatwi Ci pracę, a ona sama przyniesie lepsze efekty.

pixel