Jakie narzędzia są potrzebne do precyzyjnego i kreatywnego cięcia papieru?

2021-05-27
Jakie narzędzia są potrzebne do precyzyjnego i kreatywnego cięcia papieru?

Papier jest jednym najbardziej podstawowych i niezbędnych materiałów przy różnych pracach rękodzielniczych i artystycznych. Narzędzia do cięcia papieru  obejmują proste nożyczki i zaawansowane technologicznie maszyny do wytłaczania papieru. Prezentujemy krótki przegląd naszej oferty akcesoriów do precyzyjnego i kreatywnego cięcia papieru.

Najlepsze jest cięcie na macie

Niezależnie od tego, jakie rodzaje obróbki papieru planujesz, zaopatrz się w matę do cięcia, najlepiej samoregenerującą się. Jej najbardziej podstawową funkcją jest skuteczne zabezpieczenie przed zniszczeniem blatu stołu, na którym pracujesz. Jednak samoregenerująca mata do cięcia jest przede wszystkim bardzo wygodnym sposobem stabilizacji papieru. Pozwala na wykonanie precyzyjnych cięć przy użyciu takich narzędzi jak nóż do papieru, skalpel czy nóż obrotowy.

Maty wykonane są z kilkuwarstwowego tworzywa sztucznego. Na zewnątrz znajduje się arkusz stosunkowo miękkiej i elastycznej pianki. Warstwą środkową jest płyta z elastycznego, lecz twardego tworzywa, które zabezpiecza przed przebijaniem maty na wylot oraz przed rozcięciem w trakcie przycinania papieru. Drobne nacięcia na powierzchni maty mają tendencję do samoregeneracji, czyli zasklepiania się i odtwarzania jednolitej powierzchni.

Dodatkowym atutem maty jest wydrukowana na jej powierzchni siatka pomiarowa. Dzięki niej odmierzysz szybko kawałki papieru, bez konieczności używania linijki. Bez trudu wykonasz też cięcia pod kątem prostym i kilkoma innymi kątami, wyznaczanymi przez linie nadrukowane na macie.

Narzędzia do cięć prostych

Do wykonania precyzyjnych cięć prostych potrzebne będą przybory kreślarskie i nożyki do papieru z wymiennymi ostrzami. Przy wycinaniu drobnych elementów z delikatnego papieru najlepiej sprawdzają się nożyki introligatorskie z wąskimi ostrzami. Aby uzyskać równe brzegi, bez szarpania i rozciągania papieru, należy pamiętać o dość częstym wyłamywaniu stępionych końcówek.

Niezbędnym narzędziem do wykonywania precyzyjnych cięć prostych jest linijka. Warto też zaopatrzyć się w ekierkę i kątomierz: dzięki nim można wyrysować większość figur płaskich, co jest bardzo przydatne w trakcie wielu prac rękodzielniczych. Najlepsze do wykonywania cięć nożykami introligatorskimi są aluminiowe przybory kreślarskie. Plastik jest bardziej podatny na uszkodzenia: jeżeli ostrze nożyka poprowadzimy nierówno, to dość łatwo wchodzi w linijkę. Aluminium jest znacznie odporniejsze i zapewnia większy komfort pracy.

Precyzyjne i kreatywne nożyczki do papieru

Najbardziej podstawowym narzędziem do cięcia papieru są nożyczki. Oferujemy nożyczki w kilku odmianach, dostosowanych do konkretnych zadań oraz potrzeb i wieku użytkowników. Najprostsze są nożyczki szkolne, które łatwo poznać po bezpiecznych, zaokrąglonych końcówkach części tnących. Ich dodatkową zaletą jest krótka podziałka, która może być bardzo użyteczna w czasie wykonywania licznych nacięć o ściśle określonej długości. 

Do prac, przy których konieczne jest wycinanie bardzo drobnych elementów i liczy się skuteczność cięcia, najlepsze będą nożyczki precyzyjne. Wąskie, zakończone ostrymi szpicami ostrza pozwalają operować na bardzo drobnych elementach, wycinać obłe detale i robić bardzo krótkie nacięcia. 

Interesującą propozycją są też nożyczki dekoracyjne, nazywane też często nożyczkami kreatywnymi. Posiadają one odpowiednio uformowaną część tnącą, czyli stalowe, gięte ostrze, które pozwala uzyskać falowany brzeg rozcinanego papieru. Każde nożyczki kreatywne oferują inny przebieg cięcia. Można je wykorzystywać do przygotowywania ozdobnych kartek z życzeniami, dyplomów czy ozdób z papieru. Przydają się w każdej sytuacji, w której nie chcemy pozostawiać prostej krawędzi papieru, tektury czy bibuły.

Jakie możliwości ma maszynka tnąco-wytłaczająca?

Jeżeli uprawiasz rękodzieło wyłącznie na własne potrzeby, możesz nie odczuwać potrzeby posiadania maszynki do wycinania i embossingu: do większości zadań wystarczą nożyczki precyzyjne, szablon i obło zakończony szpikulec (drewniany patyczek lub kawałek drutu) do modelowania papieru. Sytuacja zmienia się diametralnie, gdy masz do wykonania większą partię ozdobnych przedmiotów, np. zaproszeń na urodziny, ślub czy chrzciny. W takiej sytuacji nawet najprostsza maszynka do wytłaczania i wycinania pozwoli znacznie skrócić czas pracy. Co ważne, maszynowe wycinanie zapewnia powtarzalność efektu, która jest bardzo istotna przy pracy na zlecenie.

Maszynki tnąco-wytłaczające są rodzajem pras, które zapewniają równomierny docisk, a przez to precyzyjne wytłaczanie i cięcie. Przygotowanie papieru do obróbki polega na uformowaniu sandwicha z następujących elementów: dolna podkładka (baza, czyli sztywna płytka z tworzywa sztucznego), wykrojnik (ustawiony ostrą krawędzią do papieru), papier i mata do wycinania. Regulując siłę docisku maszynki, można wyciąć lub tylko wytłoczyć wybrany wzór. Przy użyciu maszynek możesz wycinać nie tylko papier, ale także karton, folię, cienkie maty korkowe, pianki czy gumę. Zalecenia dotyczące układu warstw i wytłaczanych materiałów zależą od konkretnego modelu maszyny. Dlatego warto zapoznać się z zaleceniami producenta.

pixel