Jakie są najważniejsze typy i zastosowania szpachelek malarskich?

2021-09-16
Jakie są najważniejsze typy i zastosowania szpachelek malarskich?

Szpachelki malarskie standardowo kojarzą się z mieszaniem farb na palecie. Dobrze nadają się też do usuwania nadmiaru świeżej farby z malowanych powierzchni. Jednak ich najbardziej kreatywnym zastosowaniem jest malowanie.

Szpachelek o różnych kształtach możesz używać tylko do nakładania farby na obraz, a następnie pracować pędzlami. Jednak równie dobrze możesz zrezygnować z pędzli i potraktować użycie szpachelki jako samodzielną technikę malarską. 

Jak wybrać rodzaj i kształt szpachelek?

Jeżeli zamierzasz często wykorzystywać szpachelki, to zdecydowanie warto nabyć narzędzia metalowe, osadzone na solidnych trzonkach. Szpachelka malarska wykonana z cienkiej, stalowej blachy umożliwia łatwe rozprowadzanie i szybkie zeskrobywanie farby. Gdy zastosowanie ma być jednorazowe, to optymalne będą szpachelki malarskie z tworzyw sztucznych lub z drewna. Nie dają one takich możliwości jak przybory metalowe: są przede wszystkim mniej wytrzymałe, trudne w myciu i powtórnym wykorzystaniu. Natomiast na ich korzyść przemawia atrakcyjna cena. 

O potencjale kreatywnym szpachelek decyduje nie tylko materiał wykonania, lecz także kształt. Od szerokości szpachelki zależy ilość nabieranej farby. Do pokrywania dużych powierzchni równą warstwą gęstej farby najlepsze są długie i wąskie szpachelki metalowe z lekkim ugięciem końcówki. Ważne jest też wykończenie brzegu szpachelki: różnego typu ząbkowania, szpice i otwory doskonale nadają się do żłobienia w farbie i do tworzenia faktur.

Jakie farby nadają się do malowania szpachelkami?

Grunty (gessa) i farby do malowania szpachelkami muszą być gęste. Do tego celu świetnie nadają się np. farby olejne Talens oraz nierozcieńczone akryle. Aby poprawić właściwości farb, można dodawać specjalne media malarskie, które są przeznaczone do techniki impastu. Ten typ malowania polega na nakładaniu grubo farby (w jednej lub wielu warstwach) i modelowaniu jej przy użyciu szpachli, pędzli, a nawet bezpośrednio palcami.

Do aplikacji szpachelkami nie nadają się farby akwarelowe, lecz także mocno rozcieńczone farby olejne, akrylowe czy tempery. Aby utrzymać się na szpachli, farba musi mieć konsystencję majonezu, a najlepiej gęstej pasty.

5 technik nakładania farb szpachelką malarską

Jest wiele sposobów aplikacji farby przy użyciu szpachelki, które doskonale znają doświadczeni malarze. Jeśli dopiero zamierzasz spróbować swoich sił w posługiwaniu się szpachelkami, zapraszamy na syntetyczny przegląd pięciu najpopularniejszych technik nakładania farby:

  • tworzenie struktury – sposób kładzenia farby charakterystyczny dla techniki impastu: farbę należy nanosić aż do uzyskania wypukłego reliefu – pamiętaj, że im grubsza jest warstwa farby, tym dłużej schnie i tym bardziej jest podatna na pękanie po całkowitym utwardzeniu,
  • aplikacja transparentna i gładka – malowanie szpachelką nie musi oznaczać tworzenia grubej powłoki z farby: można ją rozsmarowywać bardzo cienką, lecz kryjącą warstwą lub nakładać i zeskrobywać do samego płótna (lub innego podłoża), aby wydobyć jego fakturę – ta ostatnia technika to aplikacja transparentna,
  • nanoszenie farby czubkiem szpachelki – do tego celu potrzebne są szpachle z ostrą końcówką, które pozwalają nakładać farbę w postaci niewielkich kropek lub nieforemnych kleksów,
  • tworzenie kresek krawędziami szpachelki – prowadząc szpachlę pod kątem prostym do malowanej powierzchni, uzyskasz wąskie, wysokie kreski i proste linie – przy lekkim nachyleniu szpachli można tworzyć linie o dowolnej szerokości,
  • żłobienie wzoru w farbie – nałożona gładko, gruba warstwa farby jest podłożem, w którym można żłobić szpachelką wzory i tworzyć struktury – do struktur przyda się też zestaw pędzli malarskich, np. twardych pędzli szczecinowych lub syntetycznych.

Pierwsze próby malowania szpachelkami nie muszą prowadzić do powstania gotowego obrazu. Można je potraktować jako rozpoznanie techniki i niczym nieskrępowaną zabawę kolorem. W naszym sklepie znajdziesz wszystkie potrzebne akcesoria: pędzle, farby, media malarskie i podobrazia. Zapraszamy na zakupy i życzymy udanych eksperymentów artystycznych!

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2021
pixel