Kiedy potrzebna jest samoregenerująca się mata do cięcia?
Samoregenerująca się mata do cięcia, to niezastąpione akcesorium w pracy każdego rękodzielnika czy amatora prac kreatywnych. Można na niej wykonywać precyzyjne i bezpieczne cięcia, bez obawy uszkodzenia blatu stołu roboczego. Mata do cięcia przydaje się do pracy z tkaninami, papierem, tworzywami sztucznymi. Aby w pełni wykorzystać jej możliwości, warto dowiedzieć się, jak jest zbudowana.
Czym jest i jak działa mata samoregenerująca?
Wszystkie maty samoregenerujące, niezależnie od producenta i wielkości i grubości konkretnego modelu, są zbudowane bardzo podobnie. Mata do cięcia ma strukturę warstwową. Na powierzchni znajduje się warstwa miękkiej pianki, która łatwo poddaje się narzędziom tnącym. Ostrze bez oporu zagłębia się w tworzywie, dzięki czemu ryzyko ślizgania się i zepsucia równego cięcia jest minimalne. Zadaniem wierzchniej warstwy jest też ograniczanie poślizgu – maty na powierzchni stołu, a także ciętych przedmiotów na powierzchni maty.
Aby powierzchniowa pianka działała zgodnie z oczekiwaniami, pod nią musi znajdować się arkusz twardego tworzywa, który zabezpiecza matę przed przebiciem, a blat stołu przed uszkodzeniem. To po tej twardej powierzchni ślizga się ostrze np. noża do papieru. Każda samoregenerująca się mata do cięcia posiada twardą warstwę w centrum, natomiast od dołu i od góry ma miękkie okładziny. Niektórzy producenci stosują też trzecią warstwę specjalnego tworzywa, które odpowiada za samogojenie się maty: wypełnia elastycznie uszkodzenia po cięciach. Rolę warstwy samogojącej może pełnić też powierzchniowa pianka. Zależnie od zastosowanych rozwiązań, mata składa się zazwyczaj z trzech lub pięciu warstw tworzyw o różnej odporności na przecinanie i różnych funkcjach.
Jak długo można eksploatować matę samogojącą?
Maty samogojące różnią się nie tylko liczbą warstw, ale także grubością i powierzchnią roboczą. Mają też bardzo różną wytrzymałość. Oczywiście najlepsze są maty duże i relatywnie cienkie. Natomiast to, jaki czas eksploatacji mata wytrzyma bez trwałych uszkodzeń, zależy przede wszystkim od jakości użytych surowców. Dlatego warto kupować markowe maty do cięcia, pochodzące od znanych producentów akcesoriów do rękodzieła. Ważna jest też technika cięcia. Jeżeli w jednym miejscu poprowadzisz kilkanaście cięć jedno po drugim, to warstwa samogojąca nie będzie miała odpowiednich warunków do regeneracji, gdyż wymaga to nieco czasu. W ten sposób możesz doprowadzić do trwałego uszkodzenia maty. Oczywiście dłużej można eksploatować maty dwustronne.
Należy też pamiętać, że choć mata jest trudna do przebicia, to nie jest odporna na działanie wysokich temperatur. Jeżeli używasz wypalarki czy nagrzewnicy, to nie mogą one wchodzić w bezpośredni kontakt z matą. Rozgrzana mata może też wydzielać toksyczne opary.
Kiedy niezbędna jest mata do cięcia?
Mata samogojąca się jest potrzebna przy wszystkich pracach, przy których podstawowym narzędziem tnącym jest nóż. Może to być segmentowy nóż do papieru, skalpel czy nóż krążkowy. Na macie do cięcia można też bezpiecznie używać cyrkla, szpilek, pinezek i innych ostrych przedmiotów. Mata może też chronić blat w trakcie układania na nim ciężkich i twardych przedmiotów o ostrych krawędziach, np. naczyń na metalowych nóżkach czy dużych kamieni. Ułatwia cięcie, poprawia bezpieczeństwo i precyzję pracy. Dodatkowo przydaje się też do szybkiego wymiarowania, skalowania i wyznaczania kątów. Bez dodatkowych narzędzi możesz wykonać cięcia pod kątem prostym, a często także pod kątem ostrym, np. 45° czy 30°. Wszystko to jest możliwe dzięki nadrukowaniu na powierzchni precyzyjnych siatek z podziałką.
Poza zastosowaniami, które związane są z cięciem różnych materiałów, maty samogojące się doskonale spełniają funkcję podkładki do rysowania. Nie musimy też troszczyć się o osobną podkładkę pod mysz komputerową.