Na co zwrócić uwagę przy wyborze pistoletu do kleju na gorąco?
Kleje termoplastyczne, nazywane popularnie klejami na gorąco, nadają się do łączenia bardzo wielu różnych materiałów. Działają kontaktowo, są wygodne w aplikacji i atrakcyjne cenowo. W efekcie pistolet do kleju na gorąco stał się jednym z niezbędnych i najbardziej uniwersalnych narzędzi rękodzielniczych. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze pistoletu i sztyftów z klejem termoplastycznym.
Jeżeli chcesz wybrać optymalny pistolet do kleju na gorąco, konieczne jest zapoznanie się z zasadą działania i ważnymi właściwościami tego urządzenia.
Co decyduje o jakości pistoletu do kleju termoplastycznego?
Pistolet do kleju na gorąco to urządzenie przypominające kształtem klasyczny pistolet. Jego lufą jest metalowa rurka. Przy jej wylocie znajduje się grzałka elektryczna, która wytwarza temperaturę około 200°C. Pistolet jest też wyposażony w mechanizm pozwalający przesuwać sztyft w stronę grzałki. Sztyft działa jak tłok w strzykawce: wypycha roztopioną masę przez metalową dyszę, która zamyka lufę pistoletu.
Oto istotne parametry, które posiada każdy pistolet do kleju na gorąco, wraz z syntetycznymi opisami ich znaczenia:
- moc wartość podawana w Watach (W): im większa jest moc, tym szybciej pistolet osiągnie właściwą temperaturę i będzie zdolny podawać większe ilości roztopionego kleju na minutę – jeżeli przyklejamy drobne elementy, nie mamy potrzeby szybkiej aplikacji długich strużek kleju, to parametr ten nie wpływa w sposób istotny na komfort pracy,
- średnica lufy sztyfty kleju na gorąco występują w różnych długościach i w różnych średnicach: najbardziej uniwersalna jest średnica około 11 mm – innym popularnym rozmiarem jest sztyft 7 mm, który stosowany jest w najmniejszych modelach pistoletów,
- metalowa stopka to kawałek wygiętego w trójkąt drutu lub element z plastiku, który tworzy stopkę przy końcu lufy pistoletu – niby nic specjalnego, ale bardzo ułatwia operowanie pistoletem, który można wygodnie odstawić bez ryzyka przywierania do podłoża czy brudzenia się: jeżeli wybierzemy sobie pistolet bez stopki, to warto przed przystąpieniem do pracy przygotować jakąś wygodną podstawkę, z której pistolet nie będzie spał,
- ergonomia pistolet do kleju na gorąco może mieć wielkość małej wkrętarki lub cały mieścić się w dłoni – najlepszym rozwiązaniem jest jakiś pośredni rozmiar, który zapewnia wygodny chwyt, a jednocześnie pozwala na klejenie drobnych elementów w trudnodostępnych miejscach,
- cena nie ma sensu inwestować zbyt dużych pieniędzy w pistolet do kleju na gorąco, bo już najprostsze urządzenia spełniają doskonale swoje funkcje: zakup drogiego sprzętu może mieć sens wtedy, gdy kleimy duże powierzchnie i setki drobnych detali, gdy musimy utrzymać szybkie tempo pracy – do typowych zastosowań rękodzielniczych zupełnie wystarczający będzie pistolet za kilkadziesiąt złotych.
Jakie materiały można kleić na gorąco?
W popularnych klejach termoplastycznych głównym składnikiem jest tworzywo EVA, czyli polietylen-co-octan winylu. Klej może mieć różne właściwości, np. większą lub mniejszą rozlewność po podgrzaniu, zależnie od rodzaju dodanych do bazy (EVA) komponentów uplastyczniających.
W praktyce klej na gorąco nadaje się do klejenia wszystkiego ze wszystkim. Oczywiście nie możesz zastosować kleju na gorąco do łączenia materiałów, których temperatura topnienia jest równa lub mniejsza od 200°C, czyli od temperatury, w której podawany jest klej na gorąco. W takich przypadkach można sięgnąć po specjalne sztyfty z klejem niskotemperaturowym, który upłynnia się już po podgrzaniu do 90°C.
Na rynku dostępne są też specjalistyczne kleje do drewna, ceramiki, plastiku czy metalu. Jednak w rękodziele najczęściej stosowany i najużyteczniejszy jest przezroczysty klej uniwersalny. Pozwala on na estetyczne, niemal niewidoczne łączenie elementów wykonanych z papieru, skóry, tkanin, szkła czy ceramiki. Ciekawą odmianą jest brokatowy klej na gorąco, który może być użyty samodzielnie do tworzenia kolorowych perełek i reliefów na różnych podłożach. Do stworzenia brokatowych perełek wystarczy użyć zwykłego papieru do pieczenia, od którego bardzo dobrze odklejają się kropelki zaschniętego kleju.
Zasady bezpieczeństwa przy klejeniu na gorąco
Pistolet do kleju na gorąco jest narzędziem bezpiecznym w stosowaniu. Jednak ze względu na mocne nagrzewanie się dyszy i wysoką temperaturę płynnego kleju, użytkowanie pistoletu przez dzieci powinno odbywać się pod nadzorem osoby dorosłej. Klej jest plastyczny przez krótki czas po aplikacji, co pozwala nadać mu odpowiednią formę, np. odcisnąć jakiś znak (moneta czy inny przedmiot z metalu może posłużyć do stworzenia odcisku przypominającego pieczęć lakową) lub docisnąć w palcach dwa kawałki klejonego materiału. Należy przy tym uważać na możliwe poparzenia palców. Aby tego uniknąć, wystarczy zwilżyć opuszki wodą bezpośrednio przed kontaktem z klejem.
Nie należy pozostawiać włączonego pistoletu, gdy opuszczamy pomieszczenie. Po zakończeniu pracy należy starannie oczyścić dyszę z resztek zaschniętego kleju. Dzięki temu, gdy ponownie będziemy chcieli użyć pistoletu, będzie on natychmiast gotowy do pracy: zaschnięty klej nie zablokuje wylotu dyszy.