Niezbędne narzędzia i materiały do decoupage na drewnie

2020-09-10
Niezbędne narzędzia i materiały do decoupage na drewnie

Zdobienie drewna w technice decoupage ma bardzo długą, prawdopodobnie tysiącletnią tradycję. Stosunkowo prosta, a jednocześnie dająca spektakularne efekty technika, cieszy się nieustającą popularnością. Najczęściej wybieranym materiałem do zdobienia jest drewno. W tekście omawiamy niezbędne narzędzia i materiały do wykonania decoupage na drewnie.

Kompletowanie narzędzi można zacząć od podstaw, czyli od znalezienia starego mebla, skrzynki, deseczki lub wykonania potrzebnego przedmiotu we własnym zakresie. Mniej kreatywnym, lecz o wiele wygodniejszym sposobem, jest zakup drewnianych przedmiotów do decoupage. Oprócz tego będą nam potrzebne także materiały i narzędzia do decoupage, w tym specjalistyczne grunty, farby i lakiery. Jest ich bardzo wiele, więc nie sposób omówić wszystkich. Skupimy się na najbardziej potrzebnych.

Akcesoria do decoupage na drewnie

Niezbędnym narzędziem są dobrej jakości, ostre nożyczki. Należy też zaopatrzyć się w kilka pędzli, w tym przynajmniej jeden płaski i szeroki. Jego rozmiar powinien być dopasowany do wielkości opracowywanych powierzchni. Przy dużych formatach, np. przy zdobieniu mebli, przydatne mogą być wałki do rozprowadzania kleju, lakieru i farb. Bardzo często wykorzystywane są też pędzle gąbkowe do tapowania.

Oczywistym akcesorium jest nożyk do papieru, który przyda się do precyzyjnego wycinania drobnych detali z papieru. Należy też mieć pod ręką ołówek, linijkę i elastyczną taśmę mierniczą. Komfort pracy poprawia folia do wyścielenia stołu oraz rękawiczki lateksowe, które zabezpieczą dłonie przed bezpośrednim kontaktem z klejem i lakierami. Będziemy też potrzebowali wilgotnych chusteczek, szpachelki plastikowej do wygładzania naklejanego papieru. Pod ręką powinno znaleźć się też naczynie z wodą i świeże zmywaki kuchenne, którymi można zmiękczać i usuwać papier w trakcie transferowania obrazków na drewno.

Jeżeli planujemy gruntowną obróbkę drewna przeznaczonego do zdobienia, powinniśmy zaopatrzyć się w papier lub gąbkę ścierną, niewielki młotek, śrubokręt, szczypce oraz małe szpachelki. Przy bardziej zaawansowanych realizacjach możemy potrzebować kleju na gorąco oraz wkrętarki lub narzędzia wielofunkcyjnego z przystawkami do szlifowania przecinania i wiercenia. Posiadając taki zestaw narzędzi, będziemy mogli zamontować okucia i zawieszki, wypełnić szpachlą ubytki w drewnie czy przeszlifować powierzchnię przed lakierowaniem i np. po nałożeniu kolejnych warstw lakieru. Wymienione narzędzia i materiały potrzebne są raczej przy pracy na drewnie odzyskanym ze starych mebli, a także do samodzielnego przygotowywania podłoża. Nie musimy ich posiadać, jeżeli korzystamy z kupionych w sklepie przedmiotów drewnianych do ozdabiania.

Podstawowe materiały do decoupage na drewnie

Do pracy w technice decoupage niezbędne są przede wszystkim materiały, które zamierzamy naklejać, czyli serwetki papierowe, wydruki czy zdjęcia. Do ich naklejenia i zabezpieczenia będzie nam potrzebny klej i lakier do decoupage. Może to być jeden środek wielofunkcyjny lub dwa oddzielne preparaty. Obu możemy użyć także do transferu wydruków i wycinków z gazet na drewno. Bez trudu znajdziemy też specjalne preparaty do decoupage, które są dedykowane do transferowania obrazów. Oferta wyspecjalizowanych środków zdobniczych jest bardzo bogata. Warto zwrócić uwagę np. na preparaty do spękań, pasty modelarskie, podkłady pod farby, woski i werniksy. Ich umiejętne użycie pozwala postarzać zdobione przedmioty, nadać im połysk lub zmatowić oraz eksperymentować z fakturami.

Niezbędnym składnikiem zestawu do decoupage na drewnie są też farby akrylowe. Już podstawowa paleta kolorów pozwoli stworzyć odpowiednie podkłady, dopasowane do kolorystyki naklejanych obrazków. Farby są też niezbędne wtedy, gdy wykorzystujemy plastikowe szablony do decoupage.

W zestawie materiałów do pracy w technice decoupage musi znaleźć się klej do papieru. Bardzo dobre efekty daje też stosowanie klejów wikolowych. Rozpuszczalne w wodzie, białe preparaty o konsystencji gęstej śmietany, po wyschnięciu stają się przezroczyste i odporne na działanie wody. Można je stosować do klejenia drewna i materiałów drewnopochodnych, do impregnowania podłoży, a także w roli medium transferowego. Tego typu kleje, w połączeniu z pyłem drzewnym, tworzą bardzo dobre szpachle do uzupełniania ubytków w drewnie.

Dla kogo przeznaczone są gotowe zestawy do decoupage w drewnie?

Samodzielne kompletowanie materiałów i akcesoriów nie jest jedynym sposobem, aby rozpocząć przygodę z techniką decoupage. Zamiast zastanawiać się nad każdym preparatem, można nabyć gotowy zestaw do decoupage w drewnie.

W skład zestawu wchodzą najbardziej podstawowe materiały, pędzle oraz przedmiot do zdobienia. Jest to niezbędne minimum, aby zdobyć podstawowe umiejętności i zasmakować w technice decoupage. To również doskonałe rozwiązanie w przypadku dzieci. Zestaw zwalnia nas z poszukiwania odpowiednich materiałów i jest atrakcyjny cenowo. Jeżeli po pierwszej próbie zechcemy rozwijać swoje umiejętności, będziemy mogli stopniowo rozszerzać liczbę farb, preparatów do gruntowania i zabezpieczania powierzchni, a także przydatnych narzędzi.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2020
pixel