Podobrazia malarskie: nasz wybór spośród najpopularniejszych produktów

2020-11-27
Podobrazia malarskie: nasz wybór spośród najpopularniejszych produktów

Zakup gotowego podobrazia malarskiego to idealne rozwiązanie dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją wielką przygodę z pędzlem i farbami oraz tych artystów, którzy cenią sobie czas i wygodę. Wybór odpowiedniego podobrazia należy do podstaw malarskich. Nie jest on tak prosty, jak się z pozoru wydaje, choć i tak współcześni plastycy są w dużo bardziej komfortowej sytuacji niż ci, którzy jeszcze nie tak dawno temu musieli sami przygotować płótno do malowania. Dziś postaramy się w przystępny sposób wyjaśnić, czym różnią się od siebie najpopularniejsze podobrazia malarskie i podpowiedzieć, jak wybrać spośród nich to najlepsze.

Podobrazie lniane czy bawełniane?

Podobrazia można stworzyć samodzielnie: robią to przede wszystkim osoby zaawansowane w sztuce malarstwa sztalugowego, czyli świadome swoich potrzeb, chcących mieć pełną kontrolę nad pracą. Wymaga to jednak czasu, chęci i wiedzy; także na temat materiałów, z których można wykonać płótno malarskie oraz tego, jak prawidłowo naciągnąć je na blejtram.

Gotowe podobrazia lniane i bawełniane przychodzą z pomocą tym, którzy chcą po prostu skupić całą energię i wolny czas na malowaniu. Aby móc wybrać to odpowiednie, należy poznać właściwości zarówno lnu, jak i bawełny oraz wiedzieć, do jakich farb sprawdzą się one najlepiej. Przyjęło się sądzić, że lepsze są podobrazia lniane od bawełnianych. Tymczasem wcale nie jest to takie oczywiste. Możesz kupić drogie podobrazie z lnu, którego wysoka cena nie będzie adekwatna do jakości, czyli np. źle naciągnięte, pofałdowane, nieestetycznie ucięte. Równie dobrze może trafić w Twoje ręce tańsze podobrazie bawełniane, wykonane z porządnego, grubego płótna, naciągnięte perfekcyjnie i doskonale zagruntowane. Dlatego nie ufaj obiegowej opinii, wedle której najważniejszy jest rodzaj płótna: równie ważne jest wykonanie podobrazia malarskiego.

Zalety płótna lnianego

Podobrazia wyprodukowane z wykorzystaniem płótna lnianego są z reguły wysokiej jakości, choć, jak wspomnieliśmy, mogą zdarzyć się wyjątki. Na szczęście w naszym sklepie online znajdziesz wyłącznie takie lniane podobrazia, które spełnią Twoje oczekiwania. Lniane płótno jest grubsze i mocniejsze niż bawełniane – wynika to z naturalnych właściwości włókien lnu. Ponadto len, naciągnięty na krosno, zachowuje swój naturalny olej, który sam w sobie stanowi swoisty impregnat, czyli zabezpieczenie pracy. Len cechuje wyższa, w porównaniu z bawełną, odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz rozerwanie (szanse, że uda Ci się rozerwać tkaninę dłońmi są naprawdę znikome), a dzięki temu, że lepiej znosi ewentualny wpływ wilgoci, chroni obraz przed odkształceniami. Malarskie podobrazia lniane dostępne w LoveArt są kilkukrotnie zagruntowane i gotowe do użytku bez żadnych dodatkowych przygotowań. Co bardzo istotne, lniane płótno podobrazia sprawdzi się doskonale jako podkład pod wszystkie farby – można malować na nich farbami akrylowymi, olejnymi, temperami.

Być może spotkasz się z opinią, że malowanie na lnianym podobraziu to snobizm. Nic bardziej mylnego. Za wysoką jakość po prostu trzeba zapłacić i nie ma w tym nic dziwnego, że podobrazia bawełniane mogą być nawet kilka razy tańsze od lnianych.

Podobrazie bawełniane - czy warto w nie inwestować?

Nie będziesz chyba zaskoczony, jeśli napiszemy, że największą zaletą płótna bawełnianego jest stosunek jakości do ceny. Jak już wspomnieliśmy, możesz trafić na podobrazie bawełniane, którego jakość nie ustąpi tej cechującej podobrazie z lnu. Jest to spowodowane m.in. tym, że cieńszą od lnu bawełnę łatwiej jest naciągnąć na krosna: można napiąć ją naprawdę mocno przy użyciu minimum siły. Niestety, próba zbyt mocnego naciągnięcia może zakończyć się odkształceniem podobrazia, dlatego większość – nie wszystkie! – podobrazi bawełnianych jest naciągnięta na blejtram dość luźno. Artystom, którzy nie mają imponującego doświadczenia, nie powinno to przeszkadzać, jednak ci naprawdę znający się na rzeczy szybko dostrzegą, że źle naciągnięte na krosna bawełniane płótno nie jest tym, czego potrzebują w swojej pracowni.

Czy warto zatem inwestować w podobrazie bawełniane? Jak najbardziej, mając przy tym na uwadze fakt, że najtańsze bawełniane płótna malarskie nadają się co najwyżej do nauki malowania na sztaludze dla bardzo początkujących plastyków. Choć z punktu widzenia zawodowcy należałoby trzymać się podobrazi lnianych, to jesteśmy zdania, że grube, mocne płótno bawełniane również spełni swoje zadanie.

Nie warto już na wstępie zrażać się do bawełny – dopłacenie kilku złotych do dobrej jakości podobrazia z tej tkaniny naprawdę się opłaca, co więcej, można znaleźć takie, które spokojnie sprawdzi się nawet do malowania ciężkimi farbami olejnymi.

pixel