Postarzanie przedmiotów w technice decoupage – poznaj polecane produkty

2020-04-08
Postarzanie przedmiotów w technice decoupage – poznaj polecane produkty

Postarzanie przedmiotów to popularny zabieg w technice decoupage. Wrażenie, że przedmiot jest starszy niż w rzeczywistości, uzyskuje się za pomocą odpowiednich preparatów – na przykład produktów do tworzenia spękań. Jeżeli także Ty chciałbyś uzyskać na przedmiocie efekt popękanej farby, poznaj polecane przez nas produkty.

Spękania jednoskładnikowe

Media pękające dzielą się na jedno- i dwuskładnikowe. Osobom początkującym poleca się spękania jednoskładnikowe – po prostu ich użycie sprawia mniej trudności. Na początek dobre będzie medium pękające „crackle”: to prosty w użyciu preparat, dzięki któremu łatwo uzyskasz na ozdabianych przedmiotach efekt popękanej farby. Dużą zaletą medium do spękań jest uniwersalność zastosowania: nadaje się zarówno do drewna, jak i szkła czy akrylu. Jak go używać?

  1. Przedmiot pomaluj jasną farbą akrylową.
  2. Gdy farba wyschnie, przy pomocy płaskiego pędzla nałóż preparat do spękań. Co ważne, przy użyciu medium do spękań jednoskładnikowych można uzyskać różne rezultaty. Mogą to być przypadkowe pęknięcia, mniejsze, większe, równoległe. Efekt zależy od ruchów pędzla.
  3. Na (wyschniętą!) warstwę medium pękającego nałóż farbę w kolorze kontrastującym z tym, którym pokryłeś powierzchnię przedmiotu na początku – bordowym, brązowym, granatowym itp.
  4. Spękania pojawiają się podczas wysychania wierzchniej warstwy farby.

Preparat do spękań dwuskładnikowych

Siatkę drobnych lub większych spękań można wykonać na przedmiocie również z wykorzystaniem preparatów do spękań dwuskładnikowych. W sklepach dla miłośników rękodzieła znajdują się m.in. produkty do spękań grubych oraz delikatnych. Już same nazwy preparatów wskazują, jakie efekty można uzyskać z ich pomocą. Preparaty do spękań dwuskładnikowych nie są tak łatwe w użyciu jak te do spękań jednoskładnikowych. Są od nich nieco bardziej wymagające i dlatego polecane są osobom bardziej doświadczonym w decoupage. Co ważne - postarzanie przedmiotu preparatem dwuskładnikowym rozpoczynamy po ozdobieniu przedmiotu. W zestawie produktów do tworzenia spękań dwuskładnikowych znajdują się dwa preparaty, można się więc domyślić, że proces postarzania przedmiotu przebiega dwuetapowo. 

     Jak go używać?

  1. Powierzchnię ozdobionego przedmiotu pokrywa się pierwszą warstwą lakieru bazowego (step 1).
  2. Po całkowitym wyschnięciu bazy należy nałożyć warstwę drugą, tzw. top (step 2).
  3. Spękania pojawiają się w trakcie wysychania przedmiotu.

Porporina – proszek do wypełniania spękań

Choć nazwa „porporina” może wydać się tajemnicza, nie stoi za nią nic innego, jak proszek do wypełniania spękań – bardzo przydatny preparat służący do efektownego wykańczania powierzchni postarzonych przy pomocy preparatu do spękań dwuskładnikowych. W zależności od sposobu przygotowania porporiny w proszku do użytku, może być ona wykorzystana jako farba, lakier lub pasta. Wybierając proszek do podkreślania spękań, koniecznie zwróć uwagę na jego kolor. W asortymencie sklepów plastycznych znajdziesz m.in. porporinę miedzianą, srebrną oraz proszek w różnych odcieniach złota.

Wiesz już, w jakie produkty powinieneś się zaopatrzyć, by przedmiot nabrał oznak dawności i interesującego szyku w stylu retro, zatem – do dzieła!

pixel