Quilling dla początkujących
Quilling to niezwykle efektowna technika rękodzielnicza. Pozwalają uzyskać spektakularne efekty przy użyciu bardzo prostych środków – zwiniętych spiralnie, wąskich pasków papieru. Każdy może łatwo opanować podstawy tej techniki zdobniczej. Sprawdź, jakie akcesoria i dodatki są potrzebne, aby uprawiać quilling – jak zacząć przygodę z artystycznym formowaniem papieru.
Quilling jest rodzajem papieroplastyki. Bywa nazywany papierowym filigranem, w nawiązaniu do powszechnie znanej techniki złotniczej. Posiadając podstawowe akcesoria do quillingu, można tworzyć niezwykle misterne, ażurowe kompozycje naklejane na grubym papierze. Poza tym quilling nadaje się do wykonania biżuterii i ozdób choinkowych, do dekorowania pudełek na prezenty i kartek z życzeniami. Przy doskonałym opanowaniu techniki można wytwarzać także wspaniałe sztuczne kwiaty ze zwijanego papieru.
Materiały i akcesoria do tworzenia w technice quillingu
Papier wykorzystywany do quillingu ma formę wąskich kolorowych pasm. Można je wykonać samodzielnie lub wykorzystać gotowe paski papieru do quillingu, które są dostępne w sklepach dla miłośników rękodzieła. Możesz wybierać w dziesiątkach kolorów, a także skorzystać z pasków metalizowanych czy perłowych. Na początek, do nauki, można kupić paczkę paseczków w jednym kolorze – ograniczając się do jednej barwy, skierujesz całą uwagę na urodę kompozycji.
Do pracy w technice quillingu niezbędne są nożyczki precyzyjne i pęseta. Specjalne szablony i formy ułatwiają nadawanie paskom papieru odpowiedniego kształtu. Do utrwalenia kompozycji niezbędny jest też klej, który pozwoli przymocować do podłoża i połączyć ze sobą uformowane paski papieru. Jednak najważniejsze, niezbędne akcesoria do quillingu to igły i grzebienie do zwijania pasków papieru. Techniki pracy z użyciem obu narzędzi są na tyle odmienne, że quilling na grzebieniu i quilling na igle traktowane są niekiedy jako dwie odmiany jednej techniki.
Quilling na igle
Posługiwanie się igłą do skręcania pasków papieru uważane jest za łatwiejszą wersję quillingu. Igła do quillingu, nazywana nawijakiem, składa się z trzonka i osadzonego w nim kilkucentymetrowego metalowego trzpienia. Końcówka jest rozcięta wzdłuż w taki sposób, aby zapewnić łatwe wprowadzanie pasków papieru. Po umieszczeniu papieru w igle wystarczy obracać w palcach trzonek, aby uzyskać estetyczną spiralkę.
Po ustaleniu wielkości papierowej spiralki i gęstości zwojów należy przykleić wolną końcówkę do spiralki. Tak przygotowany element można poddać formowaniu. Załamując paski papieru w jednym miejscu, uzyskasz kształt kropli. Załamanie po dwóch stronach utworzy łezkę (listek), trzy miejsca to trójkąt, cztery kwadrat. Stworzone w ten sposób kształty można rozciągać, zmieniać sposób ułożenia wewnętrznej spirali, składać czy umieszczać jeden element w drugi.
Quilling na grzebieniu
Jeżeli masz już za sobą doświadczenia w pracy z igłą, to możesz sięgnąć po możliwości, które daje quilling na grzebieniu. Pozwala on tworzyć kokardki, pętelki, kwiatki i moc innych fantazyjnych wzorów. Jedną z najprostszych form, które można stworzyć przy użyciu grzebienia, jest listek. Jego wykonanie rozpoczyna się od przymocowania końcówki papierowego paska do pierwszego zęba grzebienia. Następnie należy owinąć pasek papieru wokół drugiego zęba i wrócić do pierwszego, poprowadzić do trzeciego i wrócić do pierwszego itd. Po wykorzystaniu wszystkich zębów należy przykleić koniec paska do warstwy znajdującej się bezpośrednio pod nim. Po zdjęciu nawoju z grzebienia wystarczy załamać końcówki. Listek będzie efektowniejszy, jeżeli użyjesz dwóch lub trzech kolorów papieru albo kilku różnych odcieni tego samego koloru.
Pierwsze próby z quillingiem na grzebieniu można przeprowadzić nawet z użyciem widelca lub czy grzebienia do włosów. Jednak właściwy komfort pracy zapewniają narzędzia dedykowane do nawijania papieru. Grzebienie do quillingu różnią się rozstawem oraz liczbą zębów i odległościami pomiędzy nimi. Największe możliwości dają grzebienie o dużej ilości cienkich zębów.
Jak widać, nie trzeba wiele, aby rozpocząć tworzenie metodą quillingu na grzebieniu i na igle. To techniki, które wymagają zakupu niewielkiej ilości akcesoriów, za to pozwalają uzyskać naprawdę niesamowite rezultaty. Polecamy!