Rodzaje i zastosowania gąbek florystycznych

2020-12-15
Rodzaje i zastosowania gąbek florystycznych

Gąbka florystyczna należy do najczęściej używanych przez florystów materiałów, chociaż chętnie korzystają z niej również amatorzy, chcąc stworzyć samodzielnie kompozycje kwiatowe. Jest to krucha pianka z tworzywa sztucznego, służąca do umieszczania w niej łodyg kwiatów i innych elementów ozdobnych. Można ją łatwo przycinać i nadawać jej pożądany kształt w celu umieszczania w różnych naczyniach. Często nazywana jest też pianką florystyczną, cegłą florystyczną lub kostką florystyczną.

Jakie są rodzaje gąbki florystycznej?

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje gąbki florystycznej. Gąbka florystyczna mokra przeznaczona jest do tworzenia kompozycji z żywych roślin. Bardzo istotne jest, aby wiedzieć, jak ją namoczyć przed rozpoczęciem pracy. Należy wlać wodę do naczynia, które umożliwi zanurzenie całej pianki, a następnie położyć ją na powierzchni wody i czekać, aż całkowicie się w niej zanurzy. Tylko takie postępowanie jest gwarancją, że cała powierzchnia pianki zostanie namoczona. Do wody warto wlać odżywkę do kwiatów ciętych. Przed zamoczeniem  gąbki należy obchodzić się z nią bardzo ostrożnie, ponieważ jest krucha. Zazwyczaj mokre pianki florystyczne dostępne są w kolorze zielonym.

Gąbka florystyczna sucha, jak sama nazwa wskazuje, służy do wykonywania kompozycji z kwiatów sztuczny lub suszonych. Suche pianki są nieco twardsze niż mokre, ale dzięki temu można umieszczać w nich większe i cięższe elementy. Zazwyczaj suche gąbki są szare, beżowe lub brązowe. Dzięki nim można tworzyć kompozycje, które przetrwają nawet długie lata. Należy pamiętać, że nie mogą być zamiennikami gąbek mokrych, a więc nie należy ich moczyć.

Jak wykorzystać piankę florystyczną?

Wykorzystanie pianki florystycznej pozwala tworzyć kompozycje w różnego rodzaju naczyniach, a także kwiatowe dekoracje, które można położyć na podkładce lub talerzu. W piankę florystyczną wtyka się dolne części łodyg pod odpowiednim kątem. Dzięki gąbce zostają one w tym samym miejscu, nie ulegając niechcianym przesunięciom. Gąbki florystyczne produkowane są w różnych kształtach i formach, więc można z nich tworzyć przeróżne dekoracje, ograniczeniem jest w zasadzie tylko wyobraźnia.

Bardzo popularnymi dekoracjami z wykorzystaniem pianki są płaskie stroiki świąteczne, kompozycje na stoły ze świeżych kwiatów umieszczone np. w koszykach, ślubne ozdoby i bukiety. Florety, czyli gąbki w plastikowej klatce z uchwytem, doskonale sprawdzają się do tworzenia elementów, które będą przenoszone, np. wieńców pogrzebowych. Pianki florystyczne warto także wykorzystać w tworzeniu tzw. flowerboxów, które są ostatnio bardzo modnymi pomysłami na prezent. W tym celu najlepiej kupić gąbkę w kształcie cylindra i umieścić ją w pudełku wyłożonym folią, a potem stworzyć kompozycję według własnego pomysłu.

pixel