Styropian, szpilki i wstążki satynowe: prosty sposób na modne ozdoby

2020-08-27
Styropian, szpilki i wstążki satynowe: prosty sposób na modne ozdoby

Czy możliwe jest przygotowanie efektownej ozdoby ze wstążki satynowej i styropianowych kształtek? Jeżeli mamy pudełeczko szpilek i ostre nożyczki, to już możemy zabierać się do tworzenia autorskich kompozycji. Niewielkim nakładem pracy i środków przygotujemy modne ozdoby choinkowe, wielkanocne, walentynkowe czy weselne.

Technika wykonania jest bardzo prosta: bierzemy kształtki styropianowe i przy użyciu szpilek przytwierdzamy do nich odpowiednio spreparowane fragmenty lub dłuższe kawałki wstążki satynowej. Jeszcze tylko zawieszka i gotowe. Jak to wygląda w szczegółach? 

Bombki na szpilkach i pisanki na oponkach

Bardzo efektowne jaja wielkanocne oraz bombki na choinkę możemy przygotować na dwa sposoby, wykorzystując kule i jaja styropianowe, szpilki oraz wstążki satynowe 25 mm i wąskie:

  • sposób na karczocha – odcinamy kilkucentymetrowe kawałki wstążki satynowej, składamy z dwóch stron do środka w taki sposób, aby powstał trójkąt, a następnie przytwierdzamy do styropianowej kształtki szpilkami (trójkąty powinny na siebie zachodzić jak rybia łuska) – finalny efekt zależy od wielkości i grubości trójkątów ze wstążki, gęstości ułożenia i odpowiedniego doboru kolorów,

  • owijanie wąską wstążką – kulę na bombę lub jajo ze styropianu opasujemy wąską wstążką, przytwierdzamy ją szpilkami, a następnie owijamy kształtkę na zakładkę, prowadząc wstążkę na przemian z lewej i prawej strony – tak przygotowaną bombkę lub pisankę możemy dodatkowo udekorować cekinami, perełkami lub kryształkami, które podkreślą odświętny charakter ozdoby,

  • bombka z kwiatów i kokardek – styropianową kulę można pokryć drobniutkimi kwiatkami lub kokardkami wykonanymi z satynowej wstążki,

  • pisanka w szpilkach i cekinach – z ozdobnych szpilek i cekinów możemy stworzyć niezwykle bogatą, stylową „misiurkę” na pisankę lub bombkę – możemy osiągnąć doskonały efekt, stosując tylko dwa kolory, np. bardzo eleganckie połączenie czerni i srebra czy złota i bieli,

  • bombka w koronkach – resztki starych koronek lub koronkowa wstążka pozwolą stworzyć gustowną bombkę: wystarczy przykleić albo przypiąć szpilkami koronki, a następnie całą bombkę pomalować na jednolity biały, złoty czy srebrny kolor (najłatwiej przy użyciu farby w sprayu). 

Ciekawym pomysłem jest wykorzystanie styropianowej oponki. Można ją owinąć wstążką na zakładkę lub poświęcić nieco więcej czasu i ozdobić “na karczocha”, wykorzystując bardzo drobne trójkąty z satynowej wstążki. W ten sposób powstanie rodzaj wieńca laurowego, który można wykorzystać jako podstawę do dużej i szczególnie spektakularnie zdobionej pisanki.

Serca, wianki, zwierzęta i aniołki dla każdego

Bombki i jaja to najpopularniejsze, ale nie jedyne kształtki ze styropianu. Niemal tak samo chętnie kupowane są oponki, serca, zwierzęta, stożki, aniołki. Można je ozdobić w ten sam sposób jak bombki i pisanki. Doskonale nadają się do przygotowania dekoracyjnych wianków na drzwi czy bogato zdobionych serc walentynkowych. Oczywiście najpopularniejszym elementem dekoracji ślubnych są oponki: po owinięciu wstążką odgrywają z powodzeniem rolę obrączek – obowiązkowego elementu dekoracji sal i stołów weselnych.  

Technika zdobienia styropianu jest na tyle prosta, że w przygotowaniu ozdób mogą wziąć udział nawet dzieci w wieku przedszkolnym. W przypadku najmłodszych rękodzielników szpilki można z powodzeniem zastąpić klejem. W ten sposób wykluczymy ryzyko skaleczeń i ewentualnych groźniejszych urazów.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2020
pixel