Tiul i organza: efektowne materiały do dekoracji sali weselnej

2020-09-17
Tiul i organza: efektowne materiały do dekoracji sali weselnej

Tiul i organza to materiały, bez których nie obejdzie się żaden ślub i przyjęcie weselne. Dekoracje sali weselnej, kościoła, samochodów czy powozów państwa młodych – we wszystkich tych miejscach królują ozdoby z lekkich, półprzezroczystych materii. Z oczywistych przyczyn omówienie wszystkich zastosowań nie jest możliwe. Dlatego zajmiemy się najbardziej popularnymi, czyli pomponami, kwiatami, bieżnikami i kokardami z tiulu i organzy.

Atrakcyjność wizualna, którą posiadają tiul dekoracyjny i organza, idzie w parze z atrakcyjnością cenową tych materiałów. Za kilka złotych można kupić rolkę z kilkumetrową wstęgą połyskliwej, zwiewnej tkaniny. W tej sytuacji nie należy dziwić się, że są tak chętnie stosowane przez dekoratorów wnętrz i stylistów. Nie trzeba być profesjonalistą, żeby stworzyć własnoręcznie niezwykle atrakcyjne i stylowe dekoracje ślubne, które można też wykorzystać na przyjęciach komunijnych, chrzcinach, a nawet jako element wystroju pomieszczeń mieszkalnych.

Kwiaty, pompony i kokardy z tiulu

Najprostszymi do wykonania ozdobami są kokardy z tiulu. Wystarczy przepasać oparcie krzesła w kościele lub sali balowej i zawiązać na zewnętrznej stronie kokardę. Cała operacja trwa kilka minut, więc można w niedługim czasie przyozdobić setkę i więcej krzeseł.

Nieco bardziej skomplikowane jest wykonanie kwiatów z tiulu. W tym celu należy odciąć około metrowej długości pasmo tiulu, a następnie poskładać je wielokrotnie „do kwadratu” o boku 10-15 cm. Aby materiał nie rozsunął się, spinamy go szpilkami, a następnie wycinamy koło. W ten sposób otrzymujemy jednorazowo kilka kółek. Krawędzie każdego  z nich opalamy nad świeczką: lekkie pofalowanie brzegów będzie bardzo dobrze wyglądało na gotowym kwiatku. Następnie składamy wszystkie kółka i przeszywamy w samym środku mocną nitką, a następnie dodajemy ozdobny guzik. Nitkę należy mocno ściągnąć i pofalować płatki tak, żeby stworzyły grubszą, bardziej mięsistą strukturę. Powstaje kwiatek, który możemy przyszyć, przykleić lub przypiąć do ubrania, obrusu czy pudełka prezentowego.

Absolutnym hitem wśród ozdób ślubnych są pompony z tiulu. Wykonanie jest bardzo proste, a efekt może być znakomity. Technikę, którą za chwilę opiszemy, najlepiej trenować na większych pomponach, a następnie przechodzić do coraz mniejszych. Na początek polecamy spróbować z tiulową kulą o średnicy 20 cm. Do jej wykonania będziemy potrzebowali kilku rolek tiulu o szerokości 15 cm, metr wstążki satynowej (najlepiej w tym samym kolorze, co tiul), nożyczek i okładki do dokumentów lub cienkiej książki czy specjalnie przyciętej sklejki formatu A4 (ważne, żeby miała gładkie brzegi i nie zaciągała tiulu). Wykonanie odbywa się w trzech etapach:

  • nawijamy tiul na okładkę – tiul nawijamy wzdłuż krótszego boku, starając się prowadzić materiał  równomiernie po całej dostępnej powierzchni, a następnie zsuwamy delikatnie z okładki i przewiązujemy mocno w samym środku satynową wstążką lub kawałkiem tiulu,
  • rozcinamy zwoje – związane zwoje układamy w formę koła i rozcinamy, starając się nie przecinać zbyt wielu warstw naraz, bo może się to skończyć zniszczeniem brzegów materiału – po rozcięciu wszystkich zwojów rozkładamy końcówki, które stworzą kształt kuli,
  • zagęszczamy pompon i robimy zawieszkę – jeżeli chcemy stworzyć gęsty, świetnie wyglądający pompon, to powinniśmy w opisany wyżej sposób przygotować dwie kule z tiulu i połączyć je zawiązkami w jedną – potem wystarczy już tylko przywiązać do środka pompona satynową wstążkę, na której będziemy mogli podwiesić ozdobę do sufitu czy przywiązać w wybranym miejscu sali balowej.

Bieżniki i woreczki prezentowe z organzy

Oczywiście wszystkie opisane do tej pory ozdoby możemy wykonać nie tylko z tiulu, ale także z organzy. Podobnie jak woreczki prezentowe i bieżniki na uroczyście dekorowane stoły. Na białym obrusie wystarczy ułożyć bieżnik z organzy w tym samym kolorze, którego użyliśmy do wykonania kokard na krzesła, aby powstała niezwykle gustowna aranżacja. 

Organzę można naklejać pionowo na ściany, podwieszać do sufitu, tworzyć z niej paskowe kurtyny, spiętrzać w postaci wirów, fal i marszczeń na stole. Materiał nadaje się też doskonale do zdobienia kolumn w sali weselnej, przystrajania futryn i okien.   

Jednym z weselnych bestsellerów są woreczki z drobnymi prezentami dla gości. Słodycze, herbata, porcelanowa figurka czy miniaturowa buteleczka alkoholu będą wyglądały znakomicie w półprzezroczystym, lśniącym opakowaniu.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2020
pixel