Zestaw startowy decoupage: co musi się w nim znaleźć?

2019-12-17
Zestaw startowy decoupage: co musi się w nim znaleźć?

Co musi kupić początkujący decoupażysta

Tym, co koniecznie musi znaleźć się w zestawie startowym, jest farba akrylowa w jasnym odcieniu: będzie pełniła funkcję podkładu. Pokrywa się nią przedmiot przed przystąpieniem do naklejania wzorów z cienkiego papieru.
Podstawowym i najczęściej wykorzystywanym rodzajem papieru do decoupage jest serwetka dekoracyjna. Nie chodzi o żaden szczególny produkt: mowa o zwykłej serwetce z ciekawym motywem, tej samej, której używa się przy nakrywaniu stołu. Jeżeli masz takie w domu, śmiało z nich skorzystaj – później kupisz takie, które podobają Ci się bardziej lub mają nadrukowany potrzebny motyw. Serwetki do decoupage to podstawa, dlatego w zestawie startowym  nie może ich zabraknąć.
A skoro serwetki się nakleja, to trzeba mieć czym to zrobić. Wodny klej do decoupage to drugi obowiązkowy artykuł. Na początek wystarczy butelka o niewielkiej pojemności. Najlepiej jest zaopatrzyć się w klej do decoupage 3 w 1, czyli klej, bazę i lakier w jednym preparacie.
Czym nakładać klej? Niezbędny jest pędzel: dość gruby, wykonany z naturalnego włosia i nie pozostawiający włosów na powierzchni przedmiotu. Ważne, by jego włosie było śliskie – zapewni to gładkie ruchy i pozwoli nanieść cienką warstwę kleju. Jest to niezmiernie istotne w technice decoupage – klej nie powinien być widoczny po wyschnięciu.

Przedmioty, które najłatwiej ozdabiać w technice decoupage

Skoro masz już czym ozdabiać, przydałyby się jeszcze przedmioty do ozdabiania. W decoupage nie ma ograniczeń: technikę można stosować na akrylu, szkle, a nawet na tkaninie, jednak najpopularniejsza i najlepsza do ozdabiania na początek jest powierzchnia drewniana.
 
Drewniane przedmioty do decoupage są dostępne w sprzedaży w szerokim wyborze. Możesz wybrać zarówno te codziennego użytku, jak i typowo dekoracyjne. Zanim zabierzesz się za oklejanie szkatułek, puzderek, doniczek i chusteczników, wypróbuj swoich sił, ozdabiając niewielkie przedmioty. Podkładka pod kubek, niewielka ażurowa figurka do zawieszenia czy deseczka pod zdzierany kalendarz są wystarczające.
 
Zaczynając tworzyć techniką decoupage, nie wiesz jeszcze, czy wystarczy Ci chęci i cierpliwości, by rozwijać nowe hobby. Dlatego, jako początkujący decoupażysta, powinieneś kupić – jak widać – naprawdę niewiele akcesoriów. Jeśli zechcesz zaprzyjaźnić się z tą nietrudną, a efektowną techniką, wkrótce sam się zorientujesz, jakie efekty chciałbyś uzyskać i które preparaty są Ci potrzebne.
pixel