Blog

Co łączy techniki collage i decoupage?
Decoupage (dekupaż) i collage (kolaż) może uprawiać dosłownie każdy. Wystarczą minimalne umiejętności manualne, aby stworzyć estetyczną i poprawną warsztatowo pracę. Na pierwszy rzut oka obie techniki wydają się bardzo podobne: narzędzia do decoupage’u i collage’u są niemal identyczne, a istotą obu technik jest przyklejanie na ozdabianych powierzchniach zadrukowanego papieru. Dowiedz się, w czym jeszcze kolaż i dekupaż są do siebie podobne, a czym zdecydowanie się różnią.
Czytaj więcej
Czy rama i antyrama mogą być stosowane zamiennie?
Często ramy do obrazów i antyramy są traktowane jako alternatywne formy oprawy dla rysunków, grafik, prac malarskich i innych dzieł plastycznych. W praktyce sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Nie każdy typ obrazu stworzonego na płaskiej powierzchni można oprawić w antyramę. Z drugiej strony wielu dziełom graficznym klasyczna rama nie zapewnia pełnej ochrony przed zniszczeniem.
Czytaj więcej
Kiedy potrzebna jest samoregenerująca się mata do cięcia?

Samoregenerująca się mata do cięcia, to niezastąpione akcesorium w pracy każdego rękodzielnika czy amatora prac kreatywnych. Można na niej wykonywać precyzyjne i bezpieczne cięcia, bez obawy uszkodzenia blatu stołu roboczego. Mata do cięcia przydaje się do pracy z tkaninami, papierem, tworzywami sztucznymi. Aby w pełni wykorzystać jej możliwości, warto dowiedzieć się, jak jest zbudowana.

Czytaj więcej
Niezbędne narzędzia i materiały do decoupage na drewnie

Zdobienie drewna w technice decoupage ma bardzo długą, prawdopodobnie tysiącletnią tradycję. Stosunkowo prosta, a jednocześnie dająca spektakularne efekty technika, cieszy się nieustającą popularnością. Najczęściej wybieranym materiałem do zdobienia jest drewno. W tekście omawiamy niezbędne narzędzia i materiały do wykonania decoupage na drewnie.

Czytaj więcej
Czym malować ceramikę? Poznaj najlepsze farby do szkła
Malowanie ceramiki czy szkła wielu początkującym amatorom rękodzieła wydaje się procesem skomplikowanym, kosztownym i wymagającym specjalistycznego sprzętu. Nic podobnego! Współczesne farby pozwalają na wygodne malowanie dowolnych wyrobów ze szkła, fajansu czy porcelany oraz ich utrwalanie w warunkach domowych.
Czytaj więcej
Jakie pędzle do malarstwa – syntetyczne czy naturalne?
Pędzle z naturalnym włosiem to tradycyjne pędzle malarskie używane przez licznych plastyków. Ich zwolennicy są zdania, że żadne, nawet najnowocześniejsze syntetyczne włókno, nie zastąpi naturalnego. Jednak wraz ze wzrastającą w społeczeństwie świadomością, że środowisko naturalne należy chronić i ograniczyć używanie produktów pochodzenia zwierzęcego do minimum, producenci pędzli do malarstwa zaczęli tworzyć coraz lepsze pędzle syntetyczne, do złudzenia imitujące te z włosiem naturalnym. Czy istnieje jasna odpowiedź na pytanie, które z nich są lepsze? Sprawdźmy.
Czytaj więcej
pixel